Dodaj nową odpowiedź

Kilka lat i nie będzie juz

Kilka lat i nie będzie juz żadnych mp3 ani niczego innego, następnych kilkadziesiat i nie bedzie już żadnego zaplecza, jeśli nie będzie produkować się nowych rzeczy tylko wymieniac to co już wytworzono do tej pory. To jest tak bezsensowny pomysł że nie da się o tym w ogóle dyskutować racjonalnie (zastanów sie sam przez chwilę, jak wyglądałaby produkcja takiego odtwarzacza jak jest tylko barter przedmiot za przedmiot, tzn producenci części mają tylko te części na wymianę i nic więcej, nie mają nawet gotowych produktów, a co dopiero mówić o barterze statków albo samolotów, a barter kolei i transportu jak by wyglądał?) W zasadzie to przepis na cofnięcie naszego gatunku w rozwoju o kilkadziesiąt tysięcy lat.

Pieniądz musi istnieć w takiej formie jak obecna, jeśli chcesz zostawić rynek w rozumieniu takim jak z tego wcześniejszego komentarza, ponieważ on umożliwia wymianę rynkową na większą skalę. natomiast nie musi istnieć albo może istnieć w innej formie tam gdzie nie ma rynku albo gdzie on jest tylko dodatkiem, a podstawowy ustrój jest inny.

To właśnie @komunizm albo @kolektywizm umożliwiają stworzenie gospodarki niekapitalistycznej i bezpaństwowej na większa skalę, właśnie dlatego je wymyślono, bo widzisz , z założenia oba te systemy nie są dla "małych społeczności" tylko od razu mają byc w formie federacji, tzn oddolnej organizacji która ma zastąpić państwo w skali całego społeczeństwa a nie społeczności.

Żeby to sobie wyobrazić to powiedzmy, że jest znany socjalizm państwowy, tzn gospodarka jest upaństwowiona, jest centralne planowanie itd. A teraz wyobraź sobie że gospodarka też jest uspołeczniona tylko nie ma państwa, ale oddolna federacja zamiast niego i jeśli w ogóle jest potrzebne planowanie to ono też jest oddolne i zdecentralizowane.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.