Dodaj nową odpowiedź

Palestyna/Izrael: Wspólna walka przeciwko okupacji nie wygasa

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

 Ranny w głowę Nabi Saleh W ostatnich dniach odbyło się kilka akcji przeciwko okupacji Zachodniego Brzegu. Mieszkańcy miejscowości Nabi Salih przeprowadzają cotygodniowe protesty przeciwko zagarnianiu ziemi przez osiedle Halamish. W zeszły piątek, podobnie jak poprzednio, siły izraelskie zablokowały wyjścia z miejscowości, aby demonstracja nie mogła wyjść poza nią.

Protestujący przemieszczali się pomiędzy posterunkami blokującego drogi wojska. W pewnym momencie gdy osiągnęli główną ulicę zostali zaatakowani przez wojsko granatami hukowymi i gazem łzawiącym. Po chwili protestujący wycofali się wgłąb miejscowości, ale wojsko ruszyło za nimi i wtedy doszło do starć. Żołnierze, wbrew regulacjom własnej armii, strzelali granatami hukowymi oraz metalowymi kulkami zatopionymi w gumie na wprost w kierunku ludzi w samym środku wioski. Jeden z protestujących, Nabi Saleh, został ranny w głowę w skutek uderzenia jednego z takich granatów. W dodatku żołnierze opóźniali karetkę pogotowia, która została wezwana na miejsce.

W miejscowości Beit Ummar armia zajęła cywilne zabudowania i zaatakowała pokojowy protest. Około 44 demonstrantów, włączając w to wielu wspierających akcję Izraelczyków i osób zza granicy, przemaszerowało przez okoliczne ziemie rolnicze. Protestujący domagali się dostępu do ziemi, która krok po kroku jest konfiskowana przez pobliskie osiedle Karmei Tzur.

Niewielkie zwycięstwo osiągnięto, gdy żołnierze wycofali się, dokonawszy kilku ataków za pomocą granatów z gazem łzawiącym, gdy nie udało się im rozpędzić protestujących.

Dwóch Izraelczyków z organizacji Anarchiści Przeciwko Murowi oraz jeden międzynarodowy aktywista zostali zatrzymani. Wszyscy zostali zwolnieni po kilku godzinach.

http://www.youtube.com/watch?v=vMS229gm9Bo

http://www.youtu http://be.com/watch?v=gzzfYvWWfbE

W zeszły piątek również w pobliżu Bil'in doszło do ataku wojska na pokojowy marsz protestacyjny zmierzający w kierunku bramy w murze rozdzielającym Zachodni Brzeg od Izraela. W proteście brali udział oprócz Palestyńczyków, także Izraelczycy oraz 10 osób zza granicy. Wojsko użyło sporych ilości gazu łzawiącego. Część Palestyńczyków broniła się rzucając kamieniami. Mimo to protest przy bramie nie został przerwany.

http://www.youtube.com/watch?v=Mwn_mDmRFXg
http://www.youtube.com/watch?v=8KfDqFyymxQ

Podobne demonstracje miały miejsce w Ma'asara oraz Ni'ilin.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.