Dodaj nową odpowiedź

Pikieta solidarnościowa pod OBI i ugoda dla zwolnionej pracownicy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pod supermarketem budowlanym OBI przy ul. Radzymińskiej w Warszawie miała miejsce pikieta solidarnościowa Związku Syndykalistów Polski. Dzisiejsza data została wybrana ze względu na odbywającą się dziś przed Sądem Pracy rozprawę byłej pracownicy OBI z Krakowa. Została ona zwolniona w lipcu ub. r., za to że należała do komisji założycielskiej związku zawodowego. Na domiar złego, gdy znalazła inną pracę w hipermarkecie Leroy Merlin, list dyrekcji OBI do dyrekcji Leroy Merlin spowodował, że straciła ona również i tą pracę.

Dziś jednak, pozwany pracodawca zgodził się na wypłacenie odszkodowania, wyższego, niż standardowe odszkodowanie w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Podpisanie ugody oznacza również, że kosztami sądowymi zostaną po równo obciążone obie strony.

Członkowie ZSP rozdali klientom ulotki informujące o nadużyciach praw pracowniczych w OBI, oraz poinformowali pracowników obecnych w sklepie o działaniach solidarnościowych organizacji. Rozlepiono również nalepki z "Mobbikiem" - symbolem wyzysku i mobbingu w OBI.

W ulotce można było przeczytać m.in.:


Jako organizacja powołana do obrony praw pracowniczych, Związek Syndykalistów Polski wzywa do okazania solidarności z pracownikami zatrudnionymi w marketach OBI. Związek Syndykalistów Polski jest organizacją pracowników, którzy wspierają siebie nawzajem w przypadku naruszenia ich praw w miejscu pracy. Wspieramy również osoby nie należące do naszej organizacji, które zwrócą się do nas po pomoc. Zasadą naszego działania jest samoorganizacja i akcja bezpośrednia.

Związki zawodowe działające w OBI weszły w spór zbiorowy z pracodawcą, domagając się m.in. podwyżek w wysokości 500 zł i wprowadzenia dodatków za pracę w niedzielę. Do tej pory, udało się im już wywalczyć wydawanie posiłków regeneracyjnych pracownikom wykonującym pracę na zewnątrz sklepów, np. przy przyjęciu towaru lub na działach zewnętrznych. Do Państwowej Inspekcji Pracy zostały zgłoszone przypadki dyskryminacji płacowej kobiet przez OBI.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.