Dodaj nową odpowiedź

Feudalizm Nowego Typu

Adam Smith, szkocki badacz i filozof uważany za ojca wolnego rynku i prekursora liberalizmu w swej pracy "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów" (1776) dowodził, że kapitalizm nie może funkcjonować bez ugruntowanej praworządności. System ten pozbawiony zasad zamienia się w feudalnego twora jednych wynoszącego na szczyty bogactwa a resztę spychającego do roli niewolniczej siły roboczej. W kapitalizmie pozbawionym przejrzystości i uczciwości nieustannie powiększa się przepaść pomiędzy nieliczną kastą zamożnych a resztą społeczeństwa. Z tego rodaju tendencjami mamy doczynienia w III Rzeczpospolitej.

Patologie sektora prywatnego
1. Praca na czarno
2. Fikcyjne umowy o prace
3. Niewypłacanie godzin nadliczbowych
4. Najniższe ubezpieczenie społeczne od "magicznej" kwoty 1370 zł brutto
5. Wyrzucanie z pracy za zwolnienie lekarskie. Niestety przyczyny są różne. Polska jest rekordzistą w wyłudzaniu zwolnień. Efekt jest taki, że uczciwy pracownik boi się wziąć L-4, nawet jeśli ma gorączke w obawię przed utratą etatu.
6. Zmowy płatnicze. Dotyczy to zwłaszcza branży transportowej gdzie stawki ustalane są wedle niepisanego porozumienia kilku lokalnych właścicieli firm. Nie ma to nic wspólnego z wydajnością, zyskiem czy stratą. Generalnie transport jest dziedziną szczególnie chorą i wyczerpuje właściwie wszystkie wypunktowane patologie.
7. Korupcja podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy
8. Podpisywanie delegacji czyli wyjazdów służbowych, które nie są wypłacane
9. Chore relacje na linii szef - pracownik. Wrogość, podejrzliwość i niechęć oraz brak wzajemnego poszanowania
10. Ustalanie wynagrodzenia wedle własnego "widzimisię" przez właściciela. Próba niezgody przważnie kończy się słowami: "Jeżeli Ci nie odpowiada to się zwolnij".

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.