Dodaj nową odpowiedź
Europejski Kongres Gospodarczy - o co chodzi?
Alan, Sob, 2011-04-23 04:44 Kraj | Gospodarka | Protesty | PublicystykaCzym jest Europejski Kongres Gospodarczy (EKG)?
EKG jest największą imprezą biznesową w Europie Środkowej. W jej ramach zostanie poruszone blisko sto dyskusji dotyczących najistotniejszych tematów gospodarki europejskiej w kontekście światowym, a więc: polityka energetyczna, organizacja systemu ochrony zdrowia, zarządzanie przestrzenią miasta, polsko – chińska współpraca gospodarcza, finanse publiczne, uniwersytety, przewozy kolejowe, porty lotnicze, gaz łupkowy w Polsce i wiele wiele innych zagadnień, które rozpatrywane będą w kontekście konkurencyjnej gospodarki Unii Europejskiej. Zjazd przewiduje 4500 gości wśród których znajdą się szefowie europejskich rządów, „perełki” polskiej polityki, przedstawiciele największych koncernów biznesowych, oraz Robert J. Shapiro, doradca Baraka Obamy.
Dlaczego się sprzeciwiamy?
Europejski Kongres Gospodarczy to kolejne wydarzenie podczas którego decyzje zapadną bez udziału osób zainteresowanych. Jego celem jest stworzenie odpowiednich warunków do zawarcia umów na płaszczyźnie najbardziej istotnych, dochodowych sektorów gospodarki. Osobiste interesy zaproszonych polityków i przedsiębiorców załatwione zostaną pod kurtyną neoliberalnej nowomowy.
Sam fakt środków finansowych, które zostały przeznaczone na organizację imprezy jest oburzający. Konferencje będą miały miejsce w najbardziej prestiżowych, katowickich hotelach, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie...
Społeczna pasywność doprowadziła gospodarkę do stanu z którego wyłoniła się ekonomiczna oligarchia. Sprowadziło to przeciętnego Kowalskiego do roli obserwatora „wielkiej polityki”. Dlaczego? To dobrowolność, samorządność i autonomia powinny determinować wszelkie społeczne zmiany.
Konkurencyjność o której mowa w programie kongresu ma na celu podporządkowanie tak specyficznych sfer życia publicznego jak medycyna czy edukacja wolnemu rynkowi, będącemu, jak wiemy, bezwzględnym. Opłakany proces rozprawiania się przez przedsiębiorców ze spółkami węglowymi obserwować możemy na bieżąco, tak jak antyspołeczną politykę miast odsprzedających budynki z eksmitowanymi w efekcie lokatorami (kongresowe zarządzanie przestrzenią miasta). Takie działania pogłębiają jedynie społeczne nierówności. Polityka poszczególnych miast, a idąc dalej państw, zależna jest od ekonomicznych potentatów. Czy wobec tego możemy liczyć na polepszenie sytuacji?
Zamiast słów zarządzanie, konkurencja i kapitał – partycypacja, autonomia, człowiek.
Jako Federacja Anarchistyczna Śląsk pragniemy wyrazić swój sprzeciw przeciwko Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, który jest wydarzeniem przeczącym ideom demokracji.
Nie jesteśmy ludzkim kapitałem!