Dodaj nową odpowiedź

korporacje

może trochę nie składnie to napisałem chodzi o to że anarchiści w XIX wieku pisząc , dyskutując i organizując ruchy i organizacje mówili, propagowali i praktykowali sieciowe formy organizacyjne min. Bakunin w I międzynarodówce był tego zwolennikiem.
kapitalizm w tamtym czasie hołdował raczej modelowi patriarchalnego opiekuna, przewodnika jakim miał być właściciel fabryki a robotnicy pracujący w fabryce byli tej głowy rodziną - tak przynajmniej to przedstawiano obrazowo a raczej obrazkowo w propagandzie min. miał tu swoją role do odegrania kościół, a sposób takiego ujęcia został zaczerpnięty z jeszcze żywych stosunków feudalnych.
Sieciowe formy protestu, wymiany informacji, organizacji na dobre zostały rozwinięte w latach 60-tych w nowych ruchach społecznych które świadomie jak i też nie, czerpały z doświadczeń anarchistów owszem je rozwijając i przeobrażając. sprzeciwiając się skostniałym formą społecznym, krytykując instytucje demokratyczne, kapitalizm, imperializm, krytykując też dotychczasowe formy organizacyjne protestu jak partie lewicowe oraz związki zawodowe, co min. doprowadziło do nowych form organizacyjnych.
Korporacje rosnące w siłę na przełomie lat 80-90tych wykorzystały te doświadczenia do lepszego zarządzania, przede wszystkim organizując w ten sposób pracę coraz bardziej rosnącej kadry menadżerskiej / min. małe grupy/zespoły gdzie dopuszczano w jakiejś tam formie dyskusje i ograniczoną demokracje co miało wpływ na wyższą wydajność/.
na dużą skale wykorzystały to NGOS których sektor tak poważnie wspiera państwo by zarządzać sferą publiczną. owszem nie zrezygnowano całkowicie z hierarchicznych stosunków, ani też całkowicie z władzy, raczej ja rozproszono.
Z tego też wynikają nowe formy zatrudnienia, a na dobre rozwinięto sieciowe formy organizacyjne w dobie coraz powszechnego internetu.
Nie wiem czy jest jakaś książka to w ten sposób opisująca, ale czy musi być, by móc myśleć, wyciągać wnioski i dyskutować.Można zawsze się ze mną nie zgodzić.
Sporo jest książek myślicieli anarchistycznych, sporo też opracowań o latach 60-tych szczególnie o powstawaniu nowych ruchów społecznych i konfliktach z tego okresu w łonie ruchów społecznych min. sytuacjoniści.O korporacjach w jaki sposób się zmieniały polecam książkę Joel Bakan - Korporacja,Patologiczna pogoń za zyskiem ale pewnie są lepsze.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.