Dodaj nową odpowiedź

Gdynia: Nowy bilbord RAT-u

Kraj

W nocy z 19 na 20 czerwca w centrum Gdyni pojawiła się nowa praca Radykalnej Akcji Twórczej odnosząca się do problemu nasilające się kontroli społecznej w szkołach.

Wolność jest zagrożeniem dla porządku i spójności społecznej. Instytucje takie jak szkoła, służące do patrolowania naszej przestrzeni i czasu wymyślono aby zintegrować nas w ramach jednego projektu, w którym każdy ma swoje miejsce. Społeczeństwo od zawsze się obserwowało poszukując niedociągnięć i odchyleń indywidualnych mogących zagrozić funkcjonującemu ładowi. Nie chodziło o karanie wytropionych (np. przez sąsiadkę z okna, woźnego z szatni) niepożądanych zachowań ile o całkowite uniemożliwienie ich zaistnienia.

Kształtowano w nas wewnętrznego policjanta stojącego na straży nie tyle norm prawnych, co społecznych i obyczajowych. Dziś społeczny monitoring uzyskał nowoczesne narzędzie nadzoru: kamerę. System kamer przemysłowych (CCTV) nadzoruje pod pretekstem zwiększania bezpieczeństwa ulice miast, magazyny, centa handlowe, więzienia i szkoły. Przestrzeń wolności, ilość miejsc gdzie nie czujemy się obserwowani i nieskrępowani maleje pozbawiając nas prawa do prywatności, do utrzymywania osobistych zwyczajów i zachowań nieujawnionych publicznie. Narastająca kontrola społeczna niepokoi w kontekście lekceważenia prawa do prywatności i możliwych nadużyć.

W Europie Polska jest liderem w inwigilacji obywateli. W Polsce nadzór prawny obejmuje jedynie podsłuchy i kontrolę korespondencji. Większość metod inwigilacji (w tym monitoring) jest poza jakąkolwiek zewnętrzną kontrolą. Brak zaufania do uczniów szkół objętych CCTV idzie w parze z zadziwiającą ufnością „świata dorosłych” wobec aparatu władzy stojącego za monitoringiem. Walczmy o każdą przestrzeń wolną od rodzącego się pod okiem kamery strachu. Każda dodatkowa kamera aktywizuje strach, sprawia że świat broniony niby przez te kamery staje się jeszcze bardziej podstępny i straszny. W ten sposób władza podsyca strach w swoim interesie, gdyż każda władza opiera się na strachu.

Zdjęcie za: http://pl.indymedia.org

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.