Dodaj nową odpowiedź
Południowy Sudan: Walka o ropę z niepodległością w tle
Yak, Czw, 2011-07-07 15:04 Świat | GospodarkaW sobotę, południowa część Sudanu stanie się niepodległym państwem. Jednak tymczasowy rząd już zapowiedział, że bogaty w złoża ropy naftowej region będzie eksportować ropę z pominięciem rurociągów biegnących przez północ kraju. Zamiast tego, rurociągi zostaną poprowadzone przez sąsiednią Kenię.
Trzy czwarte zasobów ropy w Sudanie znajdują się właśnie na południu kraju. Władze centralne wybudowały rurociągi przez północ kraju aż do Morza Czerwonego we współpracy z Chinami. Chińskie inwestycje warte były miliardy dolarów. Jednak również w nowym projekcie południowego ropociągu Chiny będą odgrywać rolę kluczowego inwestora.
Odkrycie złóż ropy w południowym Sudanie przez korporację Chevron było jedną z przyczyn wybuchu wojny domowej w 1983 r. Szacuje się, że 200 tys. osób zostało usuniętych z roponośnych obszarów, by zrobić miejsce dla szybów naftowych.
Stany Zjednoczone uznawały Sudan za państwo „sprzyjające terrorystom” i nałożyły embargo na amerykańskie inwestycje w tym kraju. Kampania medialna na rzecz uchodźców z Darfuru była ważną częścią nacisków na władze w Chartumie.
Trzydzieści osiem krajów zapowiedziało, że uzna niepodległość Południowego Sudanu, w tym USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.