Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Prawniczy bełkot na ratunek niedemokratycznej prywatyzacji SPEC

Kraj | Tacy są politycy

Warszawiacy złożyli ponad 150 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum m.in. w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Władze miasta, które dążą za wszelką cenę do sprzedaży SPECu, szukały sposobu na to, by ukręcić łeb sprawie referendum – wiedząc, że większość Warszawiaków głosowałaby przeciwko.

Ekipa prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz zarekomendowała, żeby na czwartkowej sesji radni odrzucili ten pomysł. Na zlecenie ratusza analizę prawną wniosku o referendum przeprowadziła kancelaria prawna Michała Kuleszy. Dopatrzyła się w nim uchybień. Po pierwsze, prawnicy przekonują, że pytanie: „Czy jesteś przeciw sprzedaży przez m.st. Warszawa Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA?”, jest skonstruowane tak, że wprowadza w błąd. A to dlatego, że „w języku potocznym »sprzedaż « oznacza wyzbycie się własności przedmiotu transakcji w całości i przekazanie go do pełnej dyspozycji nabywcy”. A tymczasem według umowy prywatyzacyjnej na sprzedaż ma trafić nie całość miejskich udziałów w SPEC, lecz 85 proc. akcji.

Drugi argument przeciwko referendum jest taki, że Rada Warszawy już w lipcu 2009 podjęła uchwałę upoważniającą do podjęcia działań przygotowawczych do prywatyzacji. W tej sytuacji przedmiotem referendum mogłaby być nie tyle sama sprzedaż SPEC, ale decyzja dotycząca bardzo konkretnej kwestii zbycia określonej ilości akcji na rzecz konkretnego nabywcy” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały proponującej odrzucenie wniosku o referendum.

Za: gazeta.pl

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.