Dodaj nową odpowiedź
ALTERGODZINA o długu ucieleśnionym i wydarzeniach w Libii
gosposia_samosia, Śro, 2011-08-31 15:43 Ekologia/Prawa zwierzątALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana
W każdą środę o godz. 21:00 w Akademickim Radiu LUZ w Internecie
(www.radioluz.pwr.wroc.pl) i we Wrocławiu na 91,6 FM
W dzisiejszej ALTERGODZINIE wysłuchacie fragmentu wykładu Ariel Salleh – głównym tematem będzie ujęcie długu Globalnej Północy wobec Globalnego Południa – zadłużenia rozumianego przede wszystkim jako wyzysk pracy ludzi i natury przez kapitalistyczne gospodarki tzw. krajów rozwiniętych. Koncepcja długu ucieleśnionego wywodzi się z myśli feministek marksistowskich, które pisały o niewidocznej pracy kobiet na rzecz kapitału – codziennej pracy służącej reprodukcji siły roboczej w systemie kapitalistycznym. Tu jednak dług rozumiany jest szerzej, jak stwierdza Salleh: „dług ucieleśniony zaciągany jest także wobec innego rodzaju pracowników, którzy w sposób bezgłośny podporządkowani procesom akumulacji kapitału. Mogą nimi być wieśniacy w krajach Trzeciego Świata, których plony kupowane są po śmiesznie niskich cenach lub którym odbiera się środki do życia. Takimi pracownikami byli również niewolnicy w epoce kolonialnej. Samo pojęcie długu ucieleśnionego nie odnosi się właściwe do społecznej nadwyżki, wyzyskiwanej przez kapitalistów, lecz do fizycznego, cielesnego wyczerpania, do wyniszczenia i rozpadu ciała – entropii ciała, porównywalnej do entropii natury, do której w nieunikniony sposób prowadzi ekonomi produktywistyczna”.
Więcej o autorce na jej stronie domowej www.arielsalleh.net , a także na stronie www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny (tam znajdziecie polskie tłumaczenia tekstów).
Dr Ariel Salleh jest australijską socjolożką oraz działaczką feministyczną i ekologiczną. Jest jedną z „matek-założycielek” ekofeminizmu. Obecnie pracuje w Szkole Nauk Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie w Sydney w Australii.Jest współredaktorką czasopisma Capitalism Nature Socialism.
Ponadto, jak zawsze, przedstawiamy Alter-Serwis, w którym powiemy o obecnej sytuacji w Libii oraz o wydarzeniach w kraju.
ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów
związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" oraz pismem
społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".
Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 21:00 w działającym przy Politechnice
Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym
świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).
Kontakt z zespołem ALTERGODZINY: altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl.