Dodaj nową odpowiedź

manifest po polsku

22 września do Kijowa zjadą się szefowie europejskich departamentów edukacji aby wspólnie określić cele i priorytety w dziedzinach oświaty i kultury na następne kilkadziesiąt lat. Wszyscy wiemy, co może być skutkiem takiego forum – komercjalizacja, cięcia budżetowe, centralizacja – to dzieje się w całej Europie i to jest ich strona edukacji.
Nic dziwnego, że szefowie departamentów przyjeżdżają właśnie do Kijowa, aby we własnym gronie decydować o przyszłości edukacji. Problemy ukraińskich studentek i studentów są podobne do tych, z które znamy z innych krajów europejskich czy byłego Bloku Sowieckiego – rządowe próby wprowadzenia obowiązku rentowności uczelni, stawianie przeszkód w dostępie do szkolnictwa, obcinanie budżetu kierunkom nieścisłym, uzależnienie finansowania badań od komercyjnego zysku – wszystko to zawdzięczamy neoliberalnym reformom, a głównie cięciom budżetowym w sektorze socjalnym.
My widzimy inną - ciemną stronę nowoczesnej edukacji i jest ona o wiele mniej kolorowa, niż starają się to namalować oficjele. Jesteśmy też inną siłą, jedyna siłą, która może zmienić sytuację.
Jako przeciwwagę dla oficjalnego europejskiego forum, organizujemy w Kijowie alternatywne forum studenckie, aby zwrócić uwagę na ciemną stronę problemów poruszanych przez szefów departamentów. Jeśli nie pokażemy swojego sprzeciwu, mogą oni zadecydować, iż celem edukacji jest produkcja specjalistów w wąskich opłacalnych dziedzinach przemysłu, a priorytetem szkolnictwa jest wytwarzanie zysku!
Wiemy też jakimi są hipokrytami, kiedy mówią o walce z ksenofobią, ponieważ to oni stwarzają podłoże dla jej funkcjonowania w obliczu stale pogarszających się warunków socjalnych i ekonomicznych. Tak prowadzona polityka sprawia, że edukacja staje się dobrem niedostępnym dla większości cierpiącej z powodu nierówności społecznych. Skutkiem długotrwałego przebywania w takiej opresji jest szukanie kozła ofiarnego, w rezultacie prowadzące do nasilenia postaw ksenofobicznych. W odróżnieniu od „liberalnego” zwalczania ksenofobii, możemy przeciwstawić się jej w akcie międzynarodowej solidarności podczas kontrforum.
W dniach 22-23 września studenci z różnych krajów wspólnie stworzą kontrmanifestację. Wydarzenie zakłada przeprowadzenie szeregu akcji przeciwstawienia się komercjalizacji edukacji i ksenofobii.
Bez skrupułów wykorzystamy obecność najważniejszych decydentów, aby pokazać im jaka jest nasza wizja rozwoju edukacji i kultury. Wykorzystamy okazję do zajęcia uwagi społeczności europejskiej, aby ukazać prawdziwe oblicze współczesnej edukacji, uwidocznić źródło ksenofobii oraz zarysować alternatywny szlak rozwoju – promujący równość i wolność osobistą.
Widzimy ciemną stronę edukacji, ale rzucimy oficjelom na to trochę światła. Przejdź na jasną stronę mocy!

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.