Dodaj nową odpowiedź

Pluton jest ekstremalnie

Pluton jest ekstremalnie toksyczny, dawka śmiertelna dla człowieka to ułamek miligrama. Kilka kilo uwolnione do atmosfery mogłoby wytruć pół Francji.
Masa krytyczna wystarczająca do eksplozji nuklearnej to kilka kilogramów, czyli tyla co można w kieszeni zmieścić. Poza tym przy jego przetwarzaniu powstają ogromne ilości radioaktywnych odpadów, wielokrotnie większe niż jest samego jądrowego paliwa z elektrowni które się w takich zakładach przerabia - to jest to co entuzjaści atomu nazywają nuklearnym recyklingiem.
Ciekawe że mówią że nie ma zagrożenia, po Czarnobylu, czy Fukushimie mówili to samo, nie można im wierzyć, zwłaszcza we Francji, gdzie poparcie dla atomu jest oficjalną doktryną państwową, a nadzór nad odpadami i zakładami gdzie się je przetwarza sprawuje przemysł jądrowy.
Radiotoksyczne emisje z zakładów takich jak ten w Marcoule mają miejsce nawet przy normalnej pracy, więc wątpliwe by w sytuacji eksplozji miało się coś nie wydostać. Pytanie jest czy uda się im zamieść to pod dywan, czy ludzie dowiedzą się co się naprawdę wydarzyło. Tego typu zakłady w razie poważnych wypadków są wielkim zagrożeniem ze względu na ekstremalną toksyczność nagromadzonych tam materiałów. No i błąd w tytule artykułu (a może celowa manipulacja?) bo atomowych odpadów nie można utylizować, można je co najwyżej zabezpieczać i składować - przez niewyobrażalnie długi czas, a to kosztuje i będzie kosztować coraz więcej. Atom jest energetycznym zaułkiem, kredytem na koszt przyszłych pokoleń. 400 elektrowni atomowych, tysiące miejsc z nagromadzonymi odpadami, czy kilkanaście zakładów przerobu takich jak te we Francji stopniowo się starzeje (tak, tak - ich stan się z wiekiem nie poprawia) i stanowi tykającą bombę. Co zostawimy po sobie naszym dzieciom i wnukom?

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.