Dodaj nową odpowiedź

widzę, że ten Czurikow ma

widzę, że ten Czurikow ma nieco innego poglądy, jak przeczytam ksiązke to sobie ocenie co to jest (chociaz anarchistycznych źródeł to tam nie widze ani jakiejś specjalnej krytyki anarchistów)
W poprzednim poście miałem na myśli rady robotnicze. Momentem w kŧórym bolszewicy "zerwali" z samorządnością robotników (oczywiście jak napisałem wszystko wskazuje na to, ze nigdy nie byli jej zwolennikami) był grudzień 1917 - centralizacja czyli właśnie upaństwowienie które nastąpiło wczesniej a nie "później".
W sumie można nawet uznać to za formalny koniec samorządności (faktyczny był w momencie jak zlikwidowano ostatnie niezależne rady czyli 1921 o tym pisalem wyżej)
Komitety zostały podporządkowane państwu, oficjalnie eknomicznej radzie centralnej, pośrednio bolszewickiej radzie komisarzy ludowych. W tym momencie nie było już żadnej oddolności, cała struktura była odgórna (władze miała rada centralna, potem regionalne, potem fabryki wykonujące polecenia)
Potem (to znaczy po 1917) to już była walka robotników z nową władzą partii bolszewickiej, przy tej okazji mówi się o dążeniu do "trzeciej rewolucji", anarchiści w tym uczestniczyli kiedy już się obudzili.
No, nie wiem jak można sobie nazwać "kryzysem samorządności" sytuację kiedy bolszewickie władze ją zlikwidowały w zarodku, a robotnicy próbowali mimo to wprowadzić i ostatecznie zostali krwawo spacyfikowani przez "władzę radziecką" (sic)

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.