Dodaj nową odpowiedź

Zawsze było tak, że dobre

Zawsze było tak, że dobre kierunki ścisłe kończyło ok 20 procent studentów którzy je zaczynali. Jeśli stworzy się modę na tego typu studia, to przyjmą one jeszcze więcej ludzi i odsiew będzie względnie większy. Nie jest to więc nic nowego. Co więcej, nie jest to też nic szokującego. Świadczy to tylko o tym, że niektóre wydziały trzymają jaki-taki poziom. Nienormalna jest raczej sytuacja w której wszyscy studia kończą (jak to bywa na niektórych kierunkach humanistycznych). Większość ludzi z "wyższym wykształceniem" w Polsce nie powinna mieć matury.

Naprawdę złą stroną tego tematu jest tworzenie nowych kierunków "bo UE dała pieniądze", w naprędce, bez sensu, z kompletnie chaotycznymi programami. Jestem blisko tej tematyki więc wiem jak one powstają. Priorytetem jest "zdobycie dofinansowania" a nie edukacja. Dobre, systematyczne programy zastępuje się modnymi nazwami przedmiotów i laboratoriami z nowy, drogim choć wcale nie dydaktycznym sprzętem.

Ponadto, studiowanie na kierunkach zamawianych wcale nie zapewnia lepszego wykształcenia z dziedzin ścisłych. Powstaje mechanizm: chaos w programie (bo szybko trzeba załatwić kasę)->gorsza edukacja->gorzej zdawane egzaminy->obniżanie wymagań (bo studenci=kasa).

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.