Dodaj nową odpowiedź

Prywatyzacja służby zdrowia.

Zadłużeniu publicznej służby zdrowia bez obniżania standardu opieki można bardzo łatwo zapobiec poprzez wprowadzenie jednej zmiany do ustawy o NFZ.
Chodzi mianowicie o zapisanie w niej zasady comiesięcznego płacenia zaliczki na poczet wykonania koniecznych procedur medycznych w wysokości 80% wartości zawartych przez daną placówkę kontraktów z NFZ.

Taka zaliczka umożliwiałaby funkcjonowanie danej placówki bez konieczności zaciągania pożyczek z banków, czy instytucji parabankowych.
Te, jak wiadomo, są oprocentowane, dla szpitali to nawet bardzo wysoko.
Trudno o dokładne szacunki ilości pieniędzy jakie w ten sposób są przechwytywane przez te instytucje, jak również przez komorników, firmy windykacyjne, koszty sądowe itp. itd. gdyż są to kwoty niejawne ze względu na "tajemnicę handlową".

W tym roku do NFZ wpłynie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne około 55 mld zł.
Szacuje się, że w w/w sposób wypłynie około 7-10 mld zł.
NFZ miesiącami odwleka wypłatę pieniędzy szpitalom, a te pieniądze trzyma na kontach bankowych.
Tylko, że wkłady są oprocentowane w wysokości 3-5%, a oprocentowanie kredytów, to dla szpitali przeważnie powyżej 30%. Jak nie powyżej 40% w parabankach.
Oprocentowanie wkładów NFZ zużywa /ponad ten 1% limit przeznaczony ustawą na jego funkcjonowanie/ na swoje potrzeby jak np. wczasy na Bali, czy "kursokonferencje" w modnych kurortach, albo, w ostateczności, na limuzyny z podgrzewanymi siedzeniami, by im dupska nie zmarzły. Przecież to ważniejsze niż wydanie pieniędzy na leczenie jakiegoś robola lub nie daj Boże! emeryta/rencisty.
Tak to jest! Pieniądze należne placówkom służby zdrowia, za takie głupie łapówki /oprocentowanie/ dla urzędasów są przechwytywane w ilości co najmniej 25% przez kapitalistów.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.