Dodaj nową odpowiedź

Szczecin: Prezentacja książki „Studia z dziejów polskiego anarchizmu”

2011-10-19 19:30
2011-10-19 23:00

W środę, 19 października 2011, o godzinie 20.00, zapraszamy do Społecznego Infopunktu Alert, przy ul. Śląskiej 34 w Szczecinie, na prezentację książki „Studia z dziejów polskiego anarchizmu”, pod red. Eryka Krasuckiego, Michała Przyborowskiego i Radosława Skryckiego. Książka stanowi pokłosie pierwszej w Polsce konferencji naukowej poświęconej dziejom anarchizmu. Gościem spotkania będzie jeden z autorów dr Piotr Laskowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor dr Radosław Skrycki. Wstęp wolny.

Dr Piotr Laskowski – pracuje w Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum, a także w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia w Warszawie. Zajmuje się historią idei oraz filozofią polityczną XIX i XX wieku oraz historią i praktyką wolnościowej pedagogiki. Opublikował „Szkice z dziejów anarchizmu” (Warszawa 2006), „Maszyny wojenne. Georges Sorel i strategie radykalnej filozofii politycznej” (Warszawa 2011).

„Studia z dziejów polskiego anarchizmu” (Szczecin 2011)
Po półwieczu nieobiektywnej i wykorzystywanej propagandowo jednej wizji ruchów lewicowych, w niepodległej III Rzeczypospolitej nastąpiło swego rodzaju „wyparcie” i jednoznacznie negatywne przedstawienie tego rodzaju ruchów społecznych. Lansowana w nowej rzeczywistości politycznej „poprawna” wizja dziejów Polski w XX wieku stała się negatywem tej z okresu tzw. realnego socjalizmu. Po dwudziestu z górą latach rozwoju wolnej nauki można już chyba mówić o polskich dziejach, nie tylko ruchów społecznych i myśli politycznej, bez stygmatu ideologicznej zaciekłości. I choć wciąż mają się dobrze osoby i instytucje nie rozumiejące różnicy między sporem ideologicznym a rzetelnym dziejopisarstwem, to prezentując niniejszy tom mamy nadzieję, że w jakiś skromny sposób przyczyniamy się do nowego otwarcia polskiej historiografii anarchizmu.

www.facebook.com/infopunktalert

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.