Dodaj nową odpowiedź

w kwestii twojego słownika,

w kwestii twojego słownika, nie znam się na postrzeczywistości, a poniższy komentarz dotyczy rzeczywistości :)
Jak napisał Xavier ruch robotniczy praktycznie od początku zajmował się takimi rzeczami jak wolność jednostki i feminizm, dostęp do technologii i decydowanie o nich (nie zajmował się natomiast za bardzo prawami mniejszości seksualnych, a ekologią w ogóle) - trzeba się uczyć historii.
Od siebie dodam że anarchizm rzeczywiście wpisał się w krajobraz kontrkultury w tym sensie że jej część jest anarchistyczna, tylko co to ma do rzeczy? Ty chyba nie za bardzo rozumiesz różnice między kulturą a ustrojem politycznym i ekonomicznym (złośliwie można powiedzieć że to niespecjalnie dziwi u kogoś kto używa takiego nowotworu językowego jak "postrzeczywistość" ;)
Owszem anarchizm też ma rózne poglądy na kulturę a anarchistyczna "kontrkultura" była częścią ruchu robotniczego już w XIX w co najmniej w Hiszpanii, a może także w innych krajach. Nie nazywano tego kontrkulturą tylko np wolnościową kulturą ale sens był podobny
Ogólnie anarchizm jako taki to poglądy ekonomiczne i poglądy polityczne a jako ruch to część sceny politycznej. Chyba że za "scenę polityczną" uzna się wyłącznie działalnosc partii politycznych. wtedy ruch anarchistyczny nie zajmuje się działalnością polityczną tylko społeczną (ale i tak nijak się to ma do tej twojej tezy o kontrkulturze, co więcej to jest rozumienie polityki właśnie z XIX, wiekszość anarchistów już dawno od tego odeszła).
To że trudno dziś mówić o robotnikach to całkowity bezsens, jak chcesz możesz używać słowa pracownicy albo ruch pracowniczy, oczywiście sens tego słowa jest ten sam, przynajmniej dla anarchistów.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.