Dodaj nową odpowiedź
Warszawa: 7 listopada – Dzień pamięci ofiar neofaszystowskiej przemocy w Polsce
Czytelnik CIA, Nie, 2011-10-30 23:47 Kraj | Antyfaszyzm30 kwietnia 2008 r. w Gorzowie Wielkopolskim, 41-letni nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z miejscowych podstawówek, zwrócił uwagę grupie narodowców, którzy wznosili faszystowskie okrzyki. Usłyszał w odpowiedzi: „Polska jest dla Polaków. Hitler i z tobą zrobiłby porządek” i został zaatakowany przez dwóch mężczyzn z grupy. Udało mu się odeprzeć atak i zadzwonić na policję, w tym czasie jeden z narodowców podszedł do niego z nożem i zadał cios w szyję i w klatkę piersiową. Chwilę potem bojówkarze uciekli, a zakrwawiony mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.
Od 1989 roku polscy narodowcy dokonali setek podobnych ataków, a także podpaleń, brutalnych pobić i aktów wandalizmu. Na swoim koncie mają 39 udokumentowanych zabójstw. Agresja faszystów i nacjonalistów kieruje się przeciw nie pasującym do wąskiej, szowinistycznej kategorii „prawdziwego Polaka”. Atakowani są ludzie o odmiennych poglądach, kolorze skóry, bezdomni czy po prostu przypadkowe ofiary.
Jedną z akcji „oczyszczania społeczeństwa z brudów i śmieci” przeprowadzili narodowcy z Zabrza 7 listopada 2000 r. Grupa nacjonalistów wtargnęła do mieszkania 50-letniego Grzegorza D., który był uzależniony od alkoholu. „Pijecie na umór hańbiąc białą rasę” – było to wystarczającym powodem do morderstwa. Narodowcy zmusili właściciela mieszkania do wypicia żrącego płynu. Mężczyzna zmarł w straszliwych męczarniach. Drugiego mężczyznę, który przebywał wówczas w mieszkaniu obalano kwasem, trafił on z ciężkimi poparzeniami do szpitala.
Także w ostatnim miesiącu słyszeliśmy o regularnym bezczeszczeniu miejsc pamięci i malowaniu swastyk na pomnikach czy podpalaniu mieszkań imigrantów.
Nie pozostajemy obojętni wobec powyższych aktów. Pragniemy pokazać, że pamiętamy o wszystkich ofiarach neofaszystowskiej przemocy. Solidaryzujemy się z ich rodzinami i przyjaciółmi przekonani, że nadejdzie kres bezkarności skrajnej prawicy w Polsce.
7 listopada o godz. 17.00 spotkajmy się na pikiecie pamięci ofiar neofaszystowskiej przemocy w Polsce. W Warszawie zapraszamy na pasaż Wiecha, przecięcie z ul. Chmielną. Zapalimy znicze.
Porozumienie 11 listopada
Więcej informacji o ofiarach neofaszystowskiej przemocy w Polsce po 1989 r. na
http://lukrecjasugar.wordpress.com/2011/08/17/breivikow-ci-u-nas-dostate...