Dodaj nową odpowiedź

Izrael: Brutalne wyrzucenie na bruk bezdomnych rodzin okupujących pustostany

Świat | Represje | Ubóstwo

27 Października 2011 w Zachodniej Jerozolimie miało miejsce brutalne wyrzucenie na bruk bezdomnych rodzin, 40 osób, które okupowały przez 37 dni pustostan. Budynek zanim został zajęty, stał przez półtora roku pusty. Po zajęciu został wyremontowany przez bezdomne rodziny oraz anarchistów i anarchistki. Ruch bezdomnych, okupujących pustostany, trwa od dłuższego czasu. Zapoczątkowany został przed masowymi protestami w Izraelu przeciw drożyźnie, w tym drogim mieszkaniom.

Wcześniej okupowano inne pustostany, a w czasie masowych wystąpień społeczeństwa w Izraelu zajęto 3 duże budynki, do których wprowadziły się dziesiątki rodzin. Niestety za każdym razem, gdy nagłaśniano polityczny charakter idei zajęcia budynków, ukazując jak wiele jest pustostanów oraz przedstawiając problem bezdomności, szybko dochodziło do eksmisji.

Ostatnia eksmisja była nadzwyczaj brutalna. Człowiek, który twierdzi że jest prawnym właścicielem budynku, wysłał mafiosów, którzy niedawno wyszli z kryminału by pogrozić mieszkańcom, co widać na jednym z filmów. Mafia stwierdziła, że zaopiekuje się bezdomnymi rodzinami jak się wyprowadzą z budynku. Podczas swoich odwiedzin zniszczyli kilka ścian i zaadoptowanych do mieszkania pomieszczeń. Odwiedziny mafii miały miejsce tydzień przed brutalnym atakiem połączonym z wyrzuceniem lokatorów na bruk.

Ostateczne wyrzucenie na bruk kilkunastu rodzin odbyło sie przy pomocy ok 40 wynajętych kryminalistów oraz przy biernej postawie policji. Mafiozi wykręcali mieszkańcom nogi oraz ręce, taranując drzwi włamali się do wewnątrz budynku. Ucierpiały także kobiety i dzieci. Wielu mieszkańców zostało pobitych. Jedna z kobiet, będąca w 7 miesiącu ciąży została dotkliwie poturbowana. Dwójka mieszkańców musiała być hospitalizowanych.

Gdy tylko najemni bandyci wyrzucili mieszkańców z budynku, policja przystąpiła do aresztowań. Aresztowano 4 mieszkańców, aktywistów z ruchu anarchistycznego, jak i z ruchu Rabinów Na Rzecz Praw Człowieka (aktywnie działających w Izraelu, także przeciw okupacji Palestyny przez Izrael).

Wszystkie rzeczy osobiste eksmitowanych rodzin wyrzucono na ulicę. Budynek ten, jak i inne zajęte wcześniej, były zamieszkane nie tylko przez rodziny bezdomne, lecz także przez aktywistów/aktywistki i działały jako centra społeczno-polityczne z kręgu anarchistycznego.

Co ciekawe, rodziny bezdomne należą do drugiego pokolenia tzw. Maabara. Mianem Maabara nazywa się ludzi, którzy w latach 50' XX wieku zostali ściągnięci z północnej Afryki przez rząd izraelski, by zaludnić Izrael większą ilością Żydów i zmniejszyć procent zamieszkałych Palestyńczyków. Po przeprowadzeniu Żydów z Afryki, osadzono ich w karawanach i pozostawiono ich na pastwę losu, bez wsparcia oraz narażonych na szykany i pogardę ze strony białych Żydów. W związku z rasową dyskryminacją nie mogli znaleźć dogodnej pracy oraz mieszkania. Rząd izraelski następnie przeniósł ich do Wschodniej Jerozolimy, na granicę Izraela z Jordanią, gdzie do 1967 roku istniała linia militarnego frontu w konflikcie izraelsko-jordańskim.

Dziś rodziny dostały do użytku biuro z okolo 20 pomieszczeniami od właściciela eksmitowanego budynku. Biuro mieści się, co ciekawe, w centrum handlowym. Było w stanie nieużytku. Anarchisci/anarchistki pomagali doprowadzić miejsce do stanu, w którym rodziny będą mogły się wprowadzić.

Relacja bezpośrednia, prosto z Jerozolimy. Filmy z brutalnej eksmisji, groźby mafii jak i z samego budynku w czasie okupacji, gdzie miało miejsce spotkanie ruchu okupującego budynki z całego Izraela zamieszczamy poniżej

http://www.youtube.com/watch?v=KVxLFhn428o
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=0aHpfwwrLYI http://www.youtube.com/watch?v=wGuYH2lwLqg&feature=related

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.