Dodaj nową odpowiedź

jeżeli

chodzi o odkładanie, czy oszczędzanie kasy, to tez nie rozumiem, dlaczego tak wielu anarchistów ciągle powtarza pewne stereotypy. Można uczciwie pracować, odkładać i nic w tym złego nie ma. Co to anarchiści muszą od razu być bandą żebraków? A za co się wyda pisma, zorganizuje plakaty, transparenty czy inną infrastrukturę?

Niestety nie zgodzę się z tobą co do sposobów. Jestem pracownikiem, mam szefa i chociaż miałem sposobości by sam założyć powiedzmy interes i zatrudnić kilka osób, to nigdy bym tego nie zrobił, jest to niezgodne z moim etosem. W neoliberalizmie zawsze bedzie konflikt interesów pomiedzy wlascicielem a pracownikami, nawet pomimo tak odosobnionych przykładów jak powiedzmy twój, w którym mniemam starasz się by takich konfliktów nie było. Słowo "pracodawca" jest oksymoronem, ponieważ praca do wykonania jest generowana przez samo społeczeństwo, wykonywana przez pracowników, a osoby podające się za "pracodawców" pomimo spełnienia pewnych funkcji administracyjno - organizacyjnych uzurpują sobie prawo do kontroli samego procesu wykonywania pracy/usługi. Kontrola i władza nad wykonującymi pracę, a także uzależnianie i wyzysk - to istota współczesnego podziału pracy.

Oczywiście funkcje administracyjno - organizacyjne muszą być spełniane, ale ze względu na nie nie mogą istnieć żadne z wyżej wspomnianych przywilei.

Jeżeli chodzi o spółdzielnie, to niestety większość z nich jest tylko z nazwy. Na pocieszenie coraz więcej powstaje tych prawdziwych, ideowych, gdzie samorządność pracowników przynosi efekty. Jeżeli nie chcesz użerać się z idiotami, burdelem organizacyjnym czy tym, że ktoś będzie torpedował pracę innych, przeanalizuj statuty spółdzielcze. Przyjmując określony statut masz czysto określone zasady podejmowania decyzji, przyjmowania nowych członków czy rozliczeń.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.