Dodaj nową odpowiedź

Związek Firm Deweloperskich zabiega o wyłączenie spod Ustawy o ochronie praw lokatorów

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy

Polski Związek Firm Deweloperskich zabiega w rządzie o to, by nowe czynszówki należące do prywatnych inwestorów mogły być wyłączone spod działania ustawy o ochronie praw lokatorów. Powodem ma być rzekome spowalnianie rozwoju budowy czynszówek przez "nadmierną ochronę lokatorów" (w rzeczywistości całkiem symboliczną i wciąż ograniczaną).

Jak podaje Eurostat, polski rynek najmu mieszkań jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Dane pokazują, że prawie jedna trzecia Polaków zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe, najmując mieszkanie. - Jednak tylko 2,2 proc. z nich robi to na zasadach rynkowych - mówi Bartosz Turek z Home Broker. I dodaje, że reszta, czyli 29,1 proc. mieszkań, to lokale należące m.in. do gmin, TBS-ów, Lasów Państwowych, PKP czy wojska. Eurostat podciąga te mieszkania pod najem po cenach nierynkowych. Zalicza też do nich mieszkania spółdzielcze, i to zarówno o statusie lokatorskim, jak i własnościowym.

Nie wiadomo, w jaki sposób brak ochrony przed podwyżkami czynszów i eksmisjami miałby spowodować, że większa część społeczeństwa zaczęłaby korzystać z najmu mieszkań o dobrym standardzie, zamiast wegetować w rozpadających się domach komunalnych, czy koczować razem z rodzicami i własnymi dziećmi w małych mieszkaniach. Rząd nie wpadł jeszcze na to, że większa dostępność mieszkań komunalnych obniżyłaby ceny najmu w prywatnych czynszówkach, a tym samym uczyniła je bardziej dostępnymi bez konieczności zmiany prawa.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.