Dodaj nową odpowiedź

uważam,

że się mylisz, tworzenie spółdzielni jest jak najbardziej narzędziem walki, tylko trzeba sprecyzowac o jaką spółdzielnie anarchistom może chodzić:

spółdzielnie, której wszyscy członkowie posiadają równy status i możliwości podejmowania decyzji w sprawach dot. spółdzielni, spółdzielnia nie korzysta z pracy najemnej, odpowiedni status spółdzielczy gwarantujący wybieralność stanowisk przez zgromadzenie ogólne członków spółdzielni na czas ograniczony, pełna odwoływalność delegatów.

Jeden z teoretyków spółdzielczości - Jan Wolski pisał o spółdzielniach pracy:

Kooperatywy pracy - to dobrowolne zespoły pracownicze, które funkcjonują w ramach wolnej organizacji i w warunkach zespołowej pracy. Dopiero wtedy mogą zachodzić wśród uczestników tych kooperatyw głębokie procesy wychowawcze, zmieniające amoralny dawniej stosunek najmity do wykonywanych przez niego czynności w aktywny i moralny stosunek wolnego wytwórcy, czującego moralną odpowiedzialność za pracę kooperatywy

(J. Wolski, "Zbiór materiałów do nauki o spółdzielczości pracy")

Wynikają z tego 2 rzeczy: po pierwsze z definicji takie spółdzielnie są całkowitym zaprzeczeniem spółdzielni które wymieniłeś. To tak jaby mówić o fabrykach Toyoty, które wprowadziły horyzontalny system zarządzania, że są samorządem pracowniczym, albo że w ZSRR był socjalizm. Kapitalistyczne konglomeraty, są spółdzielniami tylko z nazwy, stosują prace najemną i hierarchiczny model zarządzania, która są zaprzeczeniem idei kooperacji.

Po drugie, różnica pomiędzy zakładem przejętym przez pracowników a spółdzielnią pracy jest tylko w postaci kapitału stałego. Spółdzielcy muszą sami wnieść wklad, tam go zdobywają (choć jak bywało w Argentynie, pracodawcy oddawali go bez walki). Ale to nie jest istotą, istotą jest zorganizowanie miejsca pracy w oparciu o pełną samorządność pracowniczą - i tu jest najważniejszy punkt wspólny.

Dodać można, że spółdzielnie są jak najbradziej narzędziem walki, bo samorządne kooperatywy muszą tak samo zmagać się z systemem kapitalistycznym jak i wyzyskiwany pracownik najemny. Działając w prawdziwej kooperatywie, wcielane są idee pomocy wzajemnej i dobrowolnej współpracy, które udowadniają bezzasadność istnienia kapitalistycznej konkurencji i hierarchicznego modelu zarządzania produkcją. Współczesne spółdzielnie mogą omijac konkurencję poprzez współpracę z innymi spółdzielniami, stowarzyszeniami, związkami pracowniczymi, lokatorami etc.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.