Dodaj nową odpowiedź

Tekst Urbańskiego dobry i

Tekst Urbańskiego dobry i bardzo ważny choć troche za krótki i nie wyczerpujący tematu.
Powinno być zdecydowanie mocneij podkreślone że walkę z komuną prowdzili także anarchiści i mieli w tym duże zasługi tzn. jest o tym wspomniane ale za krótko.

Natomiast sama tematyka dobra.

Anarchiści muszą wypracowac swoją własną politykę historyczną. Muszą zacząć upamiętniać własną walkę np. tą w rewolucji 1905 - 1907 oraz w okresie PRL. Bez pamięci historycznej nie ma świadomości klasowej! Same działania doraźne (pomoc lokatorom itd) choć ważne to nie doprowadzą do powstania prawdziwej świadomości klasowej bo ta oprócz zauważania własnych interesów polega także na rozumieniu kontekstu społęczno-historycznego.

Brak dbania o własną pamięć prowadzi dom tego że anarchiści zaczynają przegrywać konkurencję wśród młodzieży z prawactwem. Bo tworzą się schematy że z komuną walczyła prawica co jest kompletnym kłamstwem.

Ja np. widziałbym chętnie demonstrację anarchistyczną w rocznicę rewolucji 1905 i np. właśnie okrzyk "Cześć i chwała bohaterom!" (odnośnie rewolucjonistów)

Bez takich akcji będziemy przegrywać, no bo ja przepraszam ale jeżeli ktoś carskiego sługę dmowskiego uważa za wielkiego człowieka to mamy do czynienia z kompletną nie znajomością historii

Warto wziąć przykład chociażby z hiszpańskiej CNT która owszem prowadzi setki działań bierzących, ale także upowszechnia rewolucyjną pamięć historyczną i dba o historię.

Zapomnienie o tym aspekcie doprowadza do klęski anarchizmu w polsce

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.