Dodaj nową odpowiedź

A gdzie ja niby zrównałem

A gdzie ja niby zrównałem te pojęcia?
Doskonale zdaję sobie sprawę z uwarunkowań tego terminu i faktu że używali go także anarchiści tylko że to nie ma znaczenia bo jest to termin kompletnie skompromitowany. Zresztą jak już zaznaczyłem podział na anarchistów i komunistów (czy jak wolisz antyautorytarystów i autorytarystów) wytworzył się na długo przed jakimikolwiek zbrodniami i dotyczył podstaw działania i ideologii. Od tego w zasadzie czasu termin komuniści przynależy marskistom i tyle.

Zobacz sobie oświadczenia machnowców albo powstańców w Kronsztadzie gdzie są chasła takie jak "Śmierć komunistom!" albo "o sowiety bez komunistów". Poprostu już wtedy to określenie przynależało nurtowi autorytarnemu a nie anarchistom.

Zresztą nie chodzi tylko o stalinistów. A trockiści to w czym niby lepsi? Troskiści = staliniści bez władzy

Oczywiście zdaję sobie sprawę że istnieją marginalne nurty marksizmu takie jak niemiecki "komunizm rad" czy włoski autonomizm które są zbliżone do anarchizmu i mogą uchodzić za sojusznika

Ale to że wiesz o tym ty czy ja nie znaczy że wie przeciętny człowiek.

W sensie propagandowym (lecz także ideowym) termin komunizm jest kompletnie skompromitowany i nie ma sensu go używać

Zresztą powiem więcej termin lewica także jest skompromitowany i uważam że również on powinien być żadziej używany przez anarchistów. Lewica zazwyczaj oznacza albo totalitarystów (troków, stalinistów, maoistów itd) albo reformistów (socjaldemokratów, burżujską obyczajówkę, złodziei z SLD)

Z tym szambem anarchiści także nie powinni się utożsamiać. Mamy własne idee i pomysły i własną nazwę. I powinniśmy być z tego dumni że coś różni nas od setek innych ideologii.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.