Dodaj nową odpowiedź

1. jeżeli uznamy że

1. jeżeli uznamy że "reżim komunistyczny" to taki który w pełni zrealizował "idee" Marksa to ok. PRL nie była nim tak jak żaden kraj. W takim razie można nazwać PRL reżimem komunistów - czyli ludzi odwołujących się do ideologii komunizmu. Ale to są jedynie zabawy językowe. Co najmniej do 1956 roku jawnie i wprost PRL dążyła do zbudowania ustroju zgodnego z marksimzmem a retorykę marksistowską zachowano do końca PRL.
2. A niektórzy twierdzą że państwu Stalina, inni że w czasie wielkiej rewolucji kulturalnej w Chinach, jeszcze inni źe najbliżej była Albania Envara Hodży. To są wewnętrzne spory różnych frakcji komunistycznych i anarchiści powinni się od tego totalitarnego szamba trzymać z daleka. Swoją drogą państwo jezuitów także było totalitarne.
3. Tak ale bolszewicy także byli komunistami. A mienszewicy to w czym niby od nich lepsi?
4. Nie stawiaj Kropotkina obok totalitarystów bo nie ma z nimi nic wspólnego. To że posługiwał się tym terminem tylko że rozumiał jego realizację kompletnieinaczej niż marksiści. Zresztą już Bakunin przewidział w 100% czym się skończy realizacja marksizmu w praktyce.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.