Dodaj nową odpowiedź

nie mam pewności czy

nie mam pewności czy wszystko jest dobrze przetłumaczone

Ozienmunaigaz to największa firma w 120-tysięcznym mieście Żangaozen (do 1992 Nowy Uzeń), należąca do państwowego koncernu KazMunaiGaz. Ozienmunaigaz wydobywa ropę z pola naftowego Uzeń (roczna produkcja 6,3 mln ton). Drugie pole naftowe Karazanbas jest eksploatowane przez firmę Karazanbasmunai (w 50% należącą do KazMunaiGaz, reszta do chińskiego koncernu CITIC). W obwodzie Mangystau od 3 lat trwa konflikt pomiędzy szefostwem Ozienmunaigaz i Karazanbasmunai i pracownikami tych firm.

Chronologia wydarzeń

1 marca 2010 strajk pracowników Ozienmunaigaz przeciwko wprowadzeniu nowych zasad wynagrodzeń. Do 18 marca według oficjalnych danych strajkowało 1500-3800 pracowników z 9100. Po negocjacjach pracownicy wywalczyli spełnienie większości żądań, odszedł dyrektor firmy Bagytkali Bisekenow.

21 października 2010 część pracowników Ozienmunaigaz nie przyszła do pracy, protestując przeciwko aresztowaniu jednego z najaktywniejszych uczestników strajku pod zarzutem posiadania narkotyków. Strajk zakończył się 26 października.

Na początku maja 2011 10 pracowników Ozienmunaigaz rozpoczęło strajk głodowy.

27 maja 1500 zastrajkowało 1500 pracowników popierających głodujących. Protestujący domagali się podwyżki płac, ze średnio 250-300 tys tenge miesięcznie do 500-600 tys tenge. Do strajku przyłączyli się pracownicy Karazanbasmunai.

2 czerwca około 450 robotników demonstrowało w Aktau pod siedzibą władz regionu, domagając się spotkania z gubernatorem Mangystau, żeby przekazał ich apel prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.

28 czerwca KazMunaiGaz ogłosił możliwe zmniejszenie wydobycia w 2011 o 4% z planowanego poziomu 13,5 mln ton, co wywołało protesty.

3 lipca Sting odwołał koncert w Astanie po informacjach Amnesty International na temat nacisków na pracowników i związkowców w Żangaozen.

2 sierpnia zamordowano związkowca Zaksylyka Turbana z firmy Munaifieldservis, podwykonawcy dla KazMunaiGaz.

9 sierpnia sąd w Aktau skazał prawnika związkowego Natalię Sokołową na sześć lat więzienia za "podburzanie do nienawiści społecznej" i "zakłócanie porządku przez organizowanie zebrań, wieców, pikiet, marszy i demonstracji".

24 sierpnia w pobliżu Żangaozen znaleziono ciało Zansaule Karabałajewej (18 lat), córki Kurdaibergena Karabałajewa, przewodniczącego jednego z komitetów związkowych w Ozienmunaigaz.

1 września 2011 za udział w nielegalnych strajkach zwolniono 991 pracowników Ozienmunaigaz i 993 pracowników Karazanbasmunai.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.