Dodaj nową odpowiedź

"Specyficzna forma monopolu

"Specyficzna forma monopolu na wytwarzanie pewnego stanu rzeczy" - ta definicja świetnie da się zastosować do panowania kapitalistycznego na każdym z etapów jego rozwoju. Owszem, nie można zjeść ciastka i mieć ciastka, ale można było wypasać swoje krowy na gruntach gminnych, bez realnego uszczerbku dla tych pastwisk. Realnie rzecz biorąc, korzystać z nich mogli wszyscy za darmo, dopóki jakieś trzysta lat temu w Wielkiej Brytanii nie zaczął się proces grodzenia pól - czyli właśnie tworzenie "specyficznej formy monopolu".

Własność intelektualna jest oparta na dokładnie takiej samej zasadzie jak własność w ogóle - służy do pobierania pożytków za sam fakt posiadania - bez konieczności wkładania w to dodatkowej pracy, gdy własność już zdobyliśmy. Jednym słowem, wywłaszczania osób pozbawionych własności z owoców ich pracy. Wynajmowanie mieszkania za czynsz jest dokładnie tym samym co pobieranie tantiem za słuchanie piosenek. Różnią się koszta amortyzacji kapitału stałego, ale te różnice są bez znaczenia dla modelu teoretycznego.

Uważam, że jedynym moralnie uzasadnionym sposobem zarabiania jest zarabianie na własnej pracy. Zarabianie na własności jest naganne, gdyż nie tylko powoduje negatywne skutki społeczne (sztuczną rzadkość zasobów), ale powoduje bezpodstawne zawłaszczanie efektów pracy ludzi pozbawionych własności. Dlatego jestem przeciwnikiem zarówno własności prywatnej nieruchomości, jak i utworów wirtualnych.

Wiem, że się z tym nie zgadzasz. Ale jak było powiedziane wyżej - "polemizuj z naszymi realnymi poglądami, a nie ze swoim wyobrażeniem o nich".

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.