Dodaj nową odpowiedź

Pytanie

Czy jeśli zmienimy pojęcie własności na pojęcie użytkowania, nie rozwiąże to wielu problemów? Powyżej był przykład z kamieniem na którym ktoś usiadł i został i użyty w niewłaściwy sposób - ktoś kto siedzi na kamieniu tylko go użytkuje, ale gdy ten ktoś rości sobie prawo do tego, żeby tylko on siadał na kamieniu, to już jest własność i sums sumarum kradzież i aby to roszczenie (mniej lub bardziej urojone) wyegzekwować taki właściciel potrzebuje państwa, aby pilnowało kamienia z którego on nie korzysta, ale czuje się jego właścicielem.
Jeśsli komuś przyjdzie do głowy uzna ć, że zachód słońca jest jego własnością intelektualną i użyje państwa do egzekwowania praw do owej wydumanej własności, to wszyscy przed zachodem słońca (poza tymi którzy zapłacą za jego podziwianie) mamy schodzić do piwnic w imie "świętej własności prywatnej"?
Własność podlega ograniczeniom czy ktoś tego chce czy nie, jeśli posiadanie stanowi przeszkodę dla społeczność w jej rozwoju tym gorzej dla własności. Dzisiejsi obrońcy "świętej własności prywatnej" nie rozumieją, że ich tzw. własność jest tylko tak długo chroniona jak długo nie pojawi się ktoś silniejszy by ją sobie zawłaszczyć. Niejeden prywatny właściciel płacze po spotkaniu z interesami wielkich korporacji... Owszem wszystko można sprowadzić do pieniądza, ale trzeba pamiętać, że pieniądz jest bytem umownym i jego wartość bardziej opiera się na naszej wierze weń, niż na jakichś bardziej realnych przesłankach. Jeśli zamienimy pojęcie własności na użytkowanie, a pieniądz sprowadzimy do roli uniwersalnego przelicznika, bez nadawania mu jakiejkowiek wartości, zrobimy krok we właściwym kierunku. Wtedy będzie możliwe by wszyscy mogli używać różnych rzeczy według potrzeb np samochodu na przemieszczenie się z punktu A do punktu B... Posiadanie kilku samochodów wydaje mi się być takim samym bezsensem jak posiadanie wielkich ilości ziemi, której się nie użytkuje. Jedyną realną wartością jest praca, zyski z posiadania czegoś czego się nie użytkuje są po prostu okradaniem innych z możliwości użytkowania i niczym więcej.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.