Dodaj nową odpowiedź

Piszę na poważnie i

Piszę na poważnie i opieram to na analizach Kropotkina, który widział w miastach średniowiecznych realizację pewnych idei współpracy bezpaństwowej (Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju).

Rewolucja przemysłowa nie jest celem samym w sobie. Celem jest zapewnienie dobrobytu społeczeństwu. Kapitalizm przemysłowy ma zasługi w tym, że wytworzył technologie umożliwiające usunięcie niedostatku, ale cóż z tego, jeśli ten sam kapitalizm musi sztucznie wytwarzać niedostatek, by nadal odtwarzać swoje istnienie.

I nie uważam, że człowiek jest wart tyle, za ile ktoś kupi jego pracę na rynku. Człowiek ma podstawowe prawa wynikające z samego faktu, że jest człowiekiem. Jest to prawo do pożywienia i dachu nad głową, do edukacji, kultury i opieki zdrowotnej, wsparcia w dzieciństwie, chorobie i starszym wieku. Te prawa zostały zakwestionowane, nie tylko przez ACTA (tu konkretnie prawo do dostępu do kultury). Dla mnie, ACTA jest konsekwencją i częścią chorego systemu kapitalistycznego, a nie czymś odmiennym w naturze. Dobrze, że to wzbudziło protest - być może ludzie dostrzegą dzięki temu jak są wyzyskiwani w innych dziedzinach gospodarki.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.