Dodaj nową odpowiedź

Trzeba wprowadzić anarchizm

Trzeba wprowadzić anarchizm :-) Skoro technologia jest już tak rozwinięta, że może zaspokajać podstawowe potrzeby wszystkich, to trzeba ją wykorzystać do zaspokajania podstawowych potrzeb wszystkich.

nie pozwala na to obecny system własności (tak samo jak w przypadku własności intelektualnej) bo środki produkcji i produkty są pod kontrolą prytwatnych właścicieli i to oni decydują o tej dystrybucji - takie produkty trafiają do tych którzy mogą za nie zapłacić, to znaczy odbywa się ona dla ich zysku a nie dla zaspokajania potrzeb ludzi.

Dlatego kontrola nad produkcją dóbr musi przejść w ręce społeczeństw tak żeby mogły one decydować o zaspokajaniu tych potrzeb. Dystrybucja wspólnych dóbr według potrzeb to "komunizm", a oddolna kontrola społeczeństwa nad nią to anarchizm (w odróżnieniu od sytuacji gdzie to państwo ma odgórną kontrolę i decyduje jakie sa te potrzeby i jak je zapokajać - to byłby państwowy komunizm czyli to co wiekszość ludzi źle kojarzy z "komunizmem" w ogóle). W przypadku podstawowych dóbr masz więc anarchokomunizm.

Dystrybucja innych dóbr (innych niż te podstawowe) może być już inna bo nie wszystkich dóbr da się wyprodukować tyle żeby starczyło dla wszystkich. Historycznie takie inne sposoby w ramach anarchizmu to wolnościowy socjalizm - anarchokolektywizm albo rynkowy socjalizm typu Proudhona, gdzie dostaje się indywidualne wynagrodzenie za pracę (niekoniecznie pieniądze) i kupuje za to produkty. Potrzeby wszystkich nie będą zaspokojone bo nie dostaniesz tych "luksusowych" dóbr jak cię nie będzie stać (na przykład pracujesz mniej albo robisz coś co jest mniej potrzebne innym, tzn. społeczeństwu) jednak nie będzie to miało takich konsekwencji jak głód

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.