Dodaj nową odpowiedź

"Wydaje mi się jednak że

"Wydaje mi się jednak że wolnorynkowe rozwiązania /minimum państwa/są blizsze idei wolności i anarchizmu niż koncepcje lewicowe / etatyzm urzędniczy i przymusowe odbieranie i podział dochodu/ które zawsze skutkują państwem policyjnym i dyktaturą urzędniczą co mamy nieprzyjemność ostatnio w Polsce obserwować."

jakby 'odpanstwowic' swiat zostawiajac wolnorynkowy system gospodarczy to monopole objely by kazda z galezi gospodarki w ciagu kilku lat, w obecnym systemie mimo ze monopole sie tworza i rozrastaja powiedzmy ze ich rozwoj jest delikatnie hamowany bo i dla rzadow panstw nie jest na reke jak 90% kapitalu na rynku polskim mialo by byc w rekach zagranicznych spolek korporacji etc

jesli chodzi o twoje zdanie nt duzych spoldzielni i samorzadnosci robotnikow - faktycznie jesli patrzec na to w punktu widzenia dzisiejszych firm to bylo by to trudne zeby firma w ktorej pracuje 5000 ludzi i kazdy mialby miec takie samo prawo do stanowienia o firmie z racji tego ze w niej pracuje. ok jesli 5000, tlyko ze firma w ktorej pracuje tka ailosc osob to nie jeden zaklad pracy a kilkanascie takich ktore wcale nie musza byc od siebie zalezne, moga funkcjonowac autonomicznie, a co za tym idzie dzieli sie na mniejsze grupy ktore to juz sa bardziej zdolne do podejmowania decyzji w tempie.

natomiast jesli chodzi o pgry i rozkradanie wlasnosci wspolnej to mam jedno 'ALE'. pragne powiedziec, ze PGR'y, inne panstwowe zaklady pracy nie nalezaly do ludzi tylko do PANSTWA. ludzie nie czuja sie na codzien panstwem, tymbardziej ze sa nekani przez aparaty tego wlasnie panstwa ktore z zalozenia stanowia, wiec nie maja oporow przed rozkradaniem go. Dzisiaj na panstwowych stanowiskach jest conajmniej podobnie, tendencja spadkowa jesli wgle jest to tylko przez technologie ktora umozliwia lepsze inwigilowanie i lustrowanie pracownika w zakresie jego obrotu wlasnoscia panstwa.

komunizm to nie bolszewizm

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.