Dodaj nową odpowiedź

Akurat monopole są symbolem

Akurat monopole są symbolem patologii również dla wolnorynkowców. Nieporozumieniem jest pisanie że wolny rynek prowadzi do monopolizacji jakiegoś sektora gospodarki. Do monopolizacji prowadzi obecny system koncesyjny funkcjonujący w znacznej części świata zachodniego, czego skutkiem jest kryzys gospodarczy-monopole przestały być wydajne i konkurencyjne.

Dalej:

"5000, tlyko ze firma w ktorej pracuje tka ailosc osob to nie jeden zaklad pracy a kilkanascie takich ktore wcale nie musza byc od siebie zalezne, moga funkcjonowac autonomicznie, a co za tym idzie dzieli sie na mniejsze grupy ktore to juz sa bardziej zdolne do podejmowania decyzji w tempie."

Nie da się. Już było testowane w praktyce z mizernymi rezultatami. Przykłądem są zakłady Harley -Davidson które zaliczyły bankructwo w latach 80tych, bo tak podzielony zakład przestał być konkurencyjny na skutek opóżnień w dostarczaniu podzespołów do montowni, przez co klienci zaprzestali zamówień na rzecz innych firm które dotrzymywały warunków umowy (Japończycy)

Co do PGR-ów to napisałem także że były one własnością państwa , jestem zgodny. Jednak powtarzam że faktycznymi dysponentami-właścicielami byli pracownicy, ponieważ żadna kontrola urzędnicza nie była w stanie zapobiec kradzieżom. Gdyby ta forma /spółdzielczość / miała działać i być zgodna z naturą ludzką , to pracownicy kradli wyłącznie by wyprodukowane nadwyżki w takiej ilości, aby nie dopuscić do zapaści funkcji spółdzielni.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.