Dodaj nową odpowiedź

Czechy: Tysiące protestują przeciwko reformie edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Nawet 10 tys. ludzi protestowało w czeskiej Pradze przeciwko reformie szkolnictwa wyższego (spodziewano się tylko 1,5 tys.) Demonstranci przeszli w pochodzie ze Starego Miasta do dzielnicy Mala Strana. Przed siedzibą rządu wyrazili niezadowolenie z planów ministra szkolnictwa Josefa Dobesza. Manifestanci nieśli wielobarwne transparenty i kukły.

Powodem protestów są reformy edukacji narzucone w ramach tzw. "Procesu Bolońskiego": niewygodny dla studentów system przyznawania kredytów, ograniczenia autonomii szkół wyższych, zmniejszenie udziału studentów we władzach uczelni i częściowa komercjalizacja szkolnictwa wyższego. Po reformie do rad uczelni wejdą prywatni przedsiębiorcy oraz ludzie powiązani z polityką i właśnie oni decydować będą o budżecie, wyborze rektora, czy o majątku szkół.

Minister Dobesz częściowo ustąpił wobec żądań protestujących studentów, informując o rezygnacji z wprowadzenia czesnego za naukę na wyższych uczelniach. Studenci i władze uniwersytetów twierdzą jednak, że to za mało, aby przerwać zaplanowaną na kilka dni akcję. Protesty nazwane "Tygodniem niepokoju" rozpoczęły się w poniedziałek. Według organizatorów uczestniczy w nich około 300 tys. osób. To największa fala studenckich demonstracji w Czechach od 1989 roku. We wtorek wieczorem demonstracja w Brnie przyciągnęła około 6 tys. osób. Z powodu protestów prezydent Vaclav Klaus odwołał podróż na Morawy i wykład na brneńskiej politechnice. (PAP)

Analogiczne założenia reformy edukacji zostały również wdrożone w Polsce, jednak ze znikomym odzewem społecznym. Sekcja Edukacyjna Związku Syndykalistów Polski przeprowadziła analizę planu wdrożenia Procesu Bolońskiego w Polsce i zorganizowała spotkania informacyjne dotyczące tej kwestii.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.