Dodaj nową odpowiedź

Wydanie świadectwa pracy na korzyść pracownika?

Kraj | Blog | Prawa pracownika

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, którego podstawą była umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, świadectwo pracy powinno być wydane w dniu, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Z kolei w sytuacji, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, wówczas firma ma obowiązek wydać mu świadectwo obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od pierwszej z nich.

Pracodawca wydaje je wówczas w dniu upływu powyższego terminu. Jednakże jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po tym terminie, świadectwo przekazuje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy.

Upoważnienie do odbioru dokumentu musi być dokonane na piśmie. W szczególności powinno ono zawierać imię i nazwisko pracownika, który go udziela, imię i nazwisko osoby uprawnionej do odbioru świadectwa oraz jej adres zamieszkania

Pracownikowi w opisanej sytuacji przysługuje w każdym czasie prawo żądania wydania świadectwa pracy, dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem takiego żądania.

Firma jest wówczas zobligowana wydać taki dokument w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku podwładnego.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.