Dodaj nową odpowiedź
Palestyńscy więźniowie prowadzący głodówkę wywalczyli część postulatów
Araste, Nie, 2012-05-06 23:40 Świat | Protesty | RepresjePrzedstawiciele 1600 prowadzących strajk głodowy palestyńskich więźniów i szefostwo izraelskiej administracji więziennej osiągnęli częściowe porozumienie. Protest wciąż jednak trwa, więźniowie domagają się spełnienia wszystkich postulatów, w tym prawa do edukacji.
Sześciu z protestujących prowadzi strajk głodowy od ponad dwóch miesięcy. Ich stan się pogarsza, jak donosi Amnesty International dwóch z nich jest bliskich śmierci.
Palestyńska organizacja monitorująca prawa więźniów ‘Adameer’ określiła liczbę protestujących na około 2000 osób. Dane izraelskich służb więziennych szacują, że głodówkę prowadzi około 1600 osadzonych.
Jak podawały izraelskie i palestyńskie źródła, służby więzienne obiecały wczoraj spełnić część postulatów. Do najważniejszych z nich należy żądanie zgody na widzenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Dotychczasowe widzenia osadzonych z rodzinami z Gazy były praktycznie niemożliwe.
Inny wymuszony protestem postulat to obietnica polepszenia warunków żywieniowych. Więzienne posiłki mają być bogatsze i wzbogacone o warzywa i owoce. Protestujący wywalczyli ponadto prawo do transportu chorych więźniów szpitalnymi ambulansami, ma to zastąpić dotychczasową praktykę w której chorzy są przewożeni do szpitali przez pojazdy wojskowe.
Pomimo częściowych koncesji protest jednak trwa. Więźniowie domagają się ustępstw Izraela w sprawie umożliwienia korespondencyjnej kontynuacji studiów na palestyńskich uczelniach. Inny postulat to wciąż dyskutowane porozumienie w sprawie przeniesienia osadzonych odbywających karę w celach izolacyjnych do cel zbiorowych.
Szóstka najdłużej głodujących więźniów jest osadzona w więziennym szpitalu a Ramli. Jak donosiła AI powołując się na reprezentującego więźniów prawnika. Jeden z głodujących (Diab) jest unieruchomiony i przykuty do szpitalnego łóżka. Czterem innym głodującym odmówiono widzenia z niezależnymi medykami z LRPC. Informacje nie zostały ani zdementowane ani potwierdzone przez Izrael.
Na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu regularnie odbywają sie protesty demonstrujace solidarność z wieźniami.