Dodaj nową odpowiedź

Portugalia: Rząd zabiera cztery dni wolne od pracy

Świat | Prawa pracownika

Od przyszłego roku Portugalczycy będą mniej świętować. W ramach antykryzysowych cięć z kalendarza wykreślono 4 dni wolne. Kościół katolicki w Portugalii pokazał, że nie jest po stronie wiernych i zaakceptował rządową propozycję, by od 2013 roku święta Bożego Ciała oraz Wszystkich Świętych przestały być dniami wolnymi od pracy.

Porozumienie zawarte między Stolicą Apostolską a rządem premiera Pedra Passosa Coelho przewiduje, że w przyszłym roku z oficjalnego portugalskiego kalendarza znikną dwa święta religijne oraz dwa państwowe - poinformowała nuncjatura apostolska w Lizbonie.

Do tej pory sporną kwestią było wykreślenie z kalendarza dwóch świąt religijnych. Ostatecznie jednak władze w Lizbonie doszły do porozumienia z Watykanem, co ogłosił nuncjusz apostolski. Zaznaczył, że stało się to "na drodze wyjątku". Początkowo mówiło się, że normalnym dniem pracy stanie się 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Poza świętami Bożego Ciała i Wszystkich Świętych wolne od pracy przestaną być również rocznice ustanowienia republiki w 1910 roku oraz usamodzielnienia się Portugalii od Hiszpanii w 1640 roku. Pierwsza przypada 5 października, zaś druga 1 grudnia. Informację o zawartym porozumieniu pomiędzy Kościołem katolickim a portugalskim rządem potwierdził przedstawiciel gabinetu premiera Coelho. Podkreślił on, że zmiana była wymagana przez warunki umowy o pomocy zewnętrznej, jaką w maju 2011 roku Portugalia zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zmiany te będą obowiązywać przez 5 kolejnych lat i są jednymi z wielu antykryzysowych posunięć wprowadzanych w życie przez portugalskie władze. Mniejszej liczby dni wolnych od pracy domagały się od Lizbony międzynarodowe instytucje, które dały jej wielomiliardową pożyczkę w zamian za realizację restrykcyjnego planu oszczędnościowego.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.