Dodaj nową odpowiedź

Pracodawcy domagają się szerszych uprawnień kontrolnych w stosunku do pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Organizacje pracodawców proponują zmianę przepisów, tak by ubezpieczyciel ponosił większe ciężary absencji pracowników, a przedsiębiorcy mieli szersze uprawnienia kontrolne.

– W okresie spowolnienia gospodarczego, spadku koniunktury i trudnej sytuacji na rynku pracy, pracownicy częściej korzystają ze zwolnień lekarskich i częściej chorują. Zdarza się to zdecydowanie częściej pod koniec miesiąca, czyli wówczas, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenia. Trzeba się zastanowić, czy to jest spowodowane tylko i wyłącznie pogarszającym się stanem zdrowia naszych pracowników.
W związku z taką patologią korzystania z fikcyjnych zwolnień lekarskich postulujemy skrócenie okresu, za który pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi z 33 dni do 14. Takie rozwiązanie może zachęcić pracodawców do tworzenia miejsc pracy. Co więcej, funkcjonuje już ono w odniesieniu do pracowników, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia – wyjaśnia ekspertka Wioletta Żukowska.

Zdaniem Pracodawców RP niezbędne jest również przyznanie im większych możliwości kontrolnych. Twierdzą, że kiedy pracodawca mógłby zlecić wykonanie kontroli podmiotowi zewnętrznemu, wtedy „skala oszustw” zostałaby ograniczona.

- Możliwość samodzielnego przeprowadzenia formalnej kontroli zwolnienia oraz sposobu wykorzystania urlopu chorobowego przysługuje pracodawcy, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, jednak w praktyce jest to często nierealne z powodu braków kadrowych, gdyż pracodawca może oddelegować do takich czynności tylko własnych pracowników. Poza tym skontrolować można wyłącznie pracownika przebywającego w domu – wyjaśniają Pracodawcy RP.

Propozycja pracodawców została już przekazana ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

– Mamy nadzieję, że zyska akceptację przynajmniej resortu pracy. Jednak postulat ten jest popierany przez wszystkie organizację pracodawców, dlatego liczymy, że w tej kwestii uda się osiągnąć jakieś porozumienie – mówi Wioletta Żukowska.

Propozycje mają być również konsultowane z przedstawicielami ZUS-u i pracowników.

Oczywiście te szumne konsultacje z pewnością nie poruszą wielu problemów z jakimi muszą się borykać pracownicy, gdyż chodzi tu o większą ochronę „ jakże pokrzywdzonych” pracodawców.

Wiadomo, że chorzy pracownicy przebywają na L 4 nie zawsze ze swojej winy, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, do których na wizytę trzeba czasem czekać nawet po kilka miesięcy.

Pracownicy, którzy są zatrudniani na umowach śmieciowych, za tak marne pensje, że na chorobowym dostają praktycznie niewiele mniej pieniędzy niż normalnie harując, wybierają zadbanie o własne zdrowie, co jest zrozumiałe.

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników poprzez agencje pracy tymczasowej, które oferują kilkudniowe umowy o pracę, w sposób jawny wykorzystują i oszukują swoich pracowników, więc czemu to oni nie mogą być przez pracowników kontrolowani.

Pracodawcy, którzy domagają się większych uprawnień do kontrolowania swoich pracowników, aby wymusić na nich uczciwość, powinni najpierw sami wykazać się uczciwością i dać coś od siebie, zamiast tylko wymagać od innych coraz więcej i więcej za mniej.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.