Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Protest pod Ministerstwem Zdrowia

Kraj | Protesty

1 czerwca godzinie 12.00 odbyła się demonstracja środowiska pacjentów i lekarzy przed Ministerstwem Zdrowia, którą zainicjował Piotr Piotrowski, ojciec ciężko chorego dziecka. Protest wymierzony został przeciwko "ograniczeniom administracyjnym i biurokratycznym w dostępie do leczenia dla dzieci i pacjentów dorosłych", związanymi ze zmianami w refundacji leków, które to zmiany najbardziej dotknęły dzieci i chorych przewlekle.

Manifestacja ta jest też apelem o odpowiedzialne wprowadzanie zmian, tak aby nowe regulacje dotyczące refundacji leczenia szpitalnego w ramach programów lekowych nie wprowadziły chaosu i dezorganizacji dotychczasowej terapii. Organizatorowi Piotrowi Piotrowskiemu udało się zachęcić do inicjatywy i połączyć ponad 30 organizacji lekarzy i pacjentów. Ze strony środowiska lekarskiego występowało Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków. Podczas demonstracji głos zabrał Piotr Piotrowski oraz dr Joanna Dusza-Kozera z SLP.

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił, że weźmie udział w proteście pod hasłem: "Politycy, pozwólcie nam leczyć! Nie przeszkadzajcie nam!"

- W Polsce osiągnęliśmy kuriozum, w którym lekarz nie może leczyć pacjenta według aktualnej wiedzy medycznej. Leki - są wiedzą medyczną - są procedury postępowania opracowane przez europejskie organizacje - ale nasi lekarze nie mogą się do nich zastosować bo przepisy na to nie pozwalają. Nie zwracamy się przeciwko lekarzom, nawet nie przeciwko urzędnikom - żądamy po prostu odpowiedzialności za podejmowane decyzje – wyjaśnia inicjator protestu.

Nie przypadkowo to właśnie w Dniu Dziecka pracownicy ochrony zdrowia, pacjenci i rodzice chorych dzieci zebrali się pod Ministerstwem Zdrowia, aby zabrać głos w imieniu najmłodszych, którzy niestety swoich praw bronić jeszcze nie mogą.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.