Dodaj nową odpowiedź

Adidas - główny sponsor euro 2012 oszczędza na swoich pracownikach

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Główny sponsor euro 2012 Adidas odmawia wypłaty odpraw pracownikom zlikwidowanych zakładów PT Kizone w Indonezji. Clean Clothes Campaign apeluje więc do Adidasa, by udowodnił, zgodnie ze swoim hasłem reklamowym, że “Nie ma rzeczy niemożliwych” i wypłacił 1,8 miliona dolarów, jakie jest winien indonezyjskim pracownikom, którzy stracili zatrudnienie po tym jak na początku 2011 r. zamknięto fabrykę jednego z jego dostawców.

Podpisz pilny apel do Adidasa i pomóż indonezyjskim pracownikom odzyskać należne im 1,8 mln dolarów >>

W styczniu 2011 r. właściciel zakładów PT Kizone w Indonezji uciekł z kraju. Skutkiem tego było zamknięcie fabryki i pozostawienie 2800 robotników bez pracy i bez odpraw, które im się należą. Adidas od wielu lat zlecał produkcję zakładom PT Kizone, w których pracownicy zarabiali zaledwie 0,60 dolara za godzinę. W lipcu zeszłego roku inni zleceniodawcy fabryki zadeklarowali, że wpłacą 1,5 miliona dolarów na fundusz odszkodowań dla pracowników, jednak suma ta stanowi mniej więcej połowę należnej im kwoty. Adidas nie ma zamiaru wypłacić poszkodowanym pracownikom ani centa.

Adidas jest największym sponsorem dwóch wielkich imprez sportowych tego lata. Pojawiły się informacje, że zapłacił 100 milionów funtów za sponsorowanie Olimpiady w Londynie. Niestety kwota jaką wyłożył, by zostać głównym sponsorem UEFA jest objęta tajemnicą. Adidas na sponsorowanie hiszpańskiej drużyny piłkarskiej wydaje 25 milionów euro rocznie, natomiast na drużynę niemiecką firma wydaje 38 milionów euro rocznie.

Jeden z byłych pracowników fabryki Kizone mówi: - Latem tego roku Adidas płaci setki milionów euro, czyli biliony rupii, żeby sponsorować imprezy sportowe, a tymczasem bez odpraw, za które moglibyśmy się utrzymać szukając nowej pracy, wielu z nas nie stać na czynsz. Nie możemy sobie pozwolić na jedzenie trzech posiłków dziennie. Nie dajemy rady płacić za szkołę. Mamy długi u krewnych, sąsiadów i lichwiarzy. Wzywamy Adidasa do poszanowania naszych praw i wypłacenia nam pieniędzy, które jest nam winien.

Sam Maher z Labour Behind the Label powiedział: - Adidas płaci miliony euro rocznie, żeby promować się jako największy sportowy kibic. Ale bez wysiłku pracowników, takich jak ci z PT Kizone, nie byłoby koszulek, butów ani piłek Adidasa. Pora, żeby Adidas zaczął szanować kobiety i mężczyzn, którzy szyją jego produkty, a nie tylko tych, którzy je noszą.

Aktywiści z Clean Clothes Campaign w Hiszpanii i Danii oraz działacze studenccy z People and Planet w Wielkiej Brytanii i United Students Against Sweatshops w Stanach Zjednoczonych organizują akcje, aby zwrócić uwagę na trudną sytuację w jakiej znaleźli się byli pracownicy PT Kizone. Wielu z nich w wyniku zamknięcia fabryki straciło dach nad głową i było zmuszonych do zaciągnięcia ogromnych długów. W sklepach Adidasa w Londynie i Kopenhadze organizowane są akcje solidarnościowe z poszkodowanymi pracownikami. Przeprowadzane są także akcje uliczne w Bilbao, Vitorii i San Sebastian oraz na kampusach uczelni w Stanach Zjednoczonych. Tysiące aktywistów z całej Europy i Ameryki Północnej wysyła do firmy apele z żądaniem podjęcia natychmiastowych kroków w tej sprawie.

Do aktywistów dołączają też sami pracownicy PT Kizone, którzy będą demonstrować przed niemiecką i brytyjską ambasadą w Dżakarcie. Domagają się, aby Adidas wypłacił należne im 1,8 miliona dolarów, co stanowi zaledwie drobną cząstkę sumy, jaką koncern płaci za sponsorowanie imprez sportowych oraz drużyn i zawodników biorących w nich udział.

Źródło: http://ekonsument.pl/a66594_adidas_glowny_sponsor_euro_2012_odmawia_wypl...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.