Dodaj nową odpowiedź

Cóż, takie są fakty

Cóż, takie są fakty stalinizm to jedna z wersji bolszewizmu (obok trockizmu czy wcześniejszych mniejszych grup). Coś ci się mocno pomyliło, jeśli zwykłe stwierdzenie faktu nazywasz "idealistyczną wizją dziejów" :-)

To czy rewolucja w jednym kraju może się powieść to jedna sprawa, a odrębna jest taka do czego ta rewolucja prowadzi. Anarchiści już na kilkadziesiąt lat wcześniej pisali, że próba zniesienia kapitalizmu za pomocą państwa skończy się nie socjalizmem, ale kapitalizmem państwowym, skupieniem władzy nad środkami produkcji w rękach nowej klasy rządzącej. Nie wiem gdzie tu widzisz "idealistyczną wizję dziejów". Sprawdziło się. Natomiast marksiści wcześniej twierdzili, że można wprowadzić w ten sposob społeczeństwo bezklasowe. Nie sprawdziło się i nie mogło się sprawdzić. Jeśli ktoś dalej to podtrzymuje to znaczy, że nie wyciąga zadnych wniosków z historii i jest idealistą, bo wierzy że same chęci (a może dobroć partyjnych biurokratów którzy nie będą nadużywać władzy?) pozwolą jakoś ominąć mechanizmy prowadzące do wyzysku i wszystkiego co się potem z nim wiąże (zbrodni itd)

Nie uniknie się tego, jeśli jakaś grupa ludzi ma władzę nad większością, a w państwie zawsze tak jest, to skończy jako wyzyskiwacze, klasa używajaca tej władzy do wyzyskiwania większości tzn pracowników. Tak naprawdę jest to taki sam mechanizm jak w kapitalizmie, gdyż to własnie władza pozwala na wyzysk Rozumiał to także początkowo Marks, kiedy pisał, że "kapitał to przede wszystkim władza" ale potem mu się niestety zapomniało i marksisci też postanowili zapomnieć, co przyniosło opłakane skutki w XX wieku

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.