Dodaj nową odpowiedź

Tyle, że takie prowadzenie

Tyle, że takie prowadzenie dyskusji do niczego nie prowadzi. Ja nie dyskutuje z tym, czy ideologia leninowska, jest lepsza czy gorsza, bardziej czy mniej rewolucyjna, tylko czy jest jak niektórzy twierdzą skompromitowana. No i to jest bzdura, bo nie jest skompromitowana. Skompromitowana idea to taka, której nikt nie bierze na poważnie, która jest masowo odrzucana. Teorie i organizacje leninowskie są masowe na całym świecie, inspirują ludzi, po prostu nie są skompromitowane.

Kwestie rewolucyjności to w ogóle odrębny temat, i dotyczy w równym stopniu organizacji anarchistycznych - które są nie mniej zintegrowane z systemem niż jakiekolwiek inne grupy lewicy. Nawet w Grecji, gdzie w pewnym momencie państwo praktycznie przestało istnieć, a na wezwanie grup anarchistycznych stawiały się dziesiątki tysięcy osób, poza rzucaniem koktajlami mołotowa anarchiści nie mieli nic do zaproponowania. Gdyby powiedzmy udało się im zdobyć parlament, co by zrobili? Dokładnie to samo co partia komunistyczna - czyli nic. Wywiesili by flagę, ogłosili parlament skłotem i tyle.

Demonstracje w Hiszpanii były organizowane przez szeroką koalicję radykalnej lewicy - od anarchistów po trockistów, leninistów, partie komunistyczne, zielonych, feministki itd. itp.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.