Dodaj nową odpowiedź

@Xavier"rynek nie jest

@Xavier

"rynek nie jest równoznaczny ze społeczeństwem."

Nie mam ochoty na semantyczne przepychanki. Dla mnie rynek to ogół ludzi działających, handlujących, sprzedających, kupujących, zrzeszających się na danym terenie.

"ale wiele, zwłaszcza dużych koncernów, ale też i drobnych przedsiębiorców, zbijało na tej wojnie majątek"

Tak jak na każdej wojnie. Zatem to stwierdzenie naprawdę nic nie wnosi do tej dyskusji. Swoją drogą, niemiecki historyk Daniel Jonah Goldhagen postawił tezę, że do ludobójstwa prowadzi konieczność finansowania "polityki dobroczynności wobec własnego narodu" i kupowania przychylności społeczeństwa. Z tej perspektywy większość Niemców to oportuniści, którzy chętnie wykorzystywali szansę wzbogacenia się pod rządami nazistów. Nie "gorliwi kaci", lecz "gorliwi grabieżcy" Hitlera. Dlatego rząd powinien forsować reformy demontujące niemieckie państwo opiekuńcze, by wreszcie wziąć rozbrat ze "wspólnotą narodową" zrodzoną w III Rzeszy.

"dodajmy do tego grabież dokonywana na krajach podbitych w którym udział brali także kapitaliści, oraz wykorzystywanie niewolniczej siły roboczej z której korzystali nie tylko wielcy kapitaliści, ale nawet tacy drobni jak rolnicy."

Znowu, nic nowego. Wielcy kapitaliści, wielcy kapitaliści... lepiej od razu przyjąć, że "wielcy kapitaliści" do od czasów starożytnej Grecji istnieli, korzystali z niewolniczej siły roboczej i dokonywali grabieży podbitych terytoriów.

"I od początku do końca partia nazistowska miała poparcie wśród wielkiego i średniego kapitału."

Znowu ogólnikowe określenie, nienadające się do rzetelnego opisu rzeczywistości. I trochę absurdalne także. Ja wiem, że odpowiedź na to, kto finansował NSDAP jest niezmienna: bogaci, burżuje, przemysłowcy - co jest swoistym kuriozum, ponieważ koronnym argumentem "antysemitów" była opinia, że pieniądze są wyłącznie w rekach żydostwa - a społeczności niemieckich żydów nie tworzyli żebracy. Po drugie, jedna z lepszych książek podejmująca wątek finansowania NSDAP nosi tytuł "Who Financed Hitler" Jamesa i Suzanne Pool, w której wyraźnie wskazano, że miliony reichmarek w kasach narodowych socjalistów pochodziły od zachwyconych członków i sympatyków partii i aby je napełnić często odejmowali sobie oni od ust. Narodowy socjalizm był masowym ruchem ludowym. Taka jest prawda. Poza tym argumenty o finansowaniu przez "wielkich kapitalistów" reżimów kolektywistycznych nie są wcale nowe i dotyczą także, a może przede wszystkim bolszewizmu. Kapitalnie gada na ten temat Anthony Sutton - o tym jak rządy brytyjskie, amerykańskie i niemieckie oraz tamtejsza finansjera sfinansowały rosyjską rewolucje: http://www.youtube.com/watch?v=2gOFwCSi7ok

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.