Dodaj nową odpowiedź
Absolwenci bez szans na pracę
XaViER, Nie, 2012-06-17 09:07 Kraj | Gospodarka | Prawa pracownikaW końcu czerwca na rynku pracy pojawi się ponad pół miliona absolwentów różnego typu szkół, którzy zaczną szukać płatnego zajęcia. Ok. 110 tys. spośród nich nie ma na co liczyć, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
Tysiące młodych osób zaczną szturmować urzędy pracy z nadzieją, że otrzymają skierowanie na staż lub dostaną środki na stworzenie własnego biznesu. Według "DGP", ze staży może skorzystać, tak jak rok temu, ok. 110 tys. absolwentów. A wsparcie na stworzenie własnego biznesu dostanie jakieś 30 tys. osób.
Część absolwentów może przejąć etaty po 150 tys. osób, które przejdą na emeryturę lub rentę. Eksperci twierdzą też, że w gospodarce (łącznie z szarą strefą) przybędzie ok. 100 tys. miejsc pracy.
Podsumowanie tych liczb prowadzi do konstatacji, że co najmniej 110 tys. młodych nie znajdzie zajęcia i zasili szeregi bezrobotnych albo wyjedzie za granicę, szacuje "DGP". Zdaniem gazety, sytuacja mogłaby być znacznie lepsza, gdyby resort finansów pozwolił na wykorzystanie środków zamrożonych na kontach Funduszu Pracy, który służy finansowaniu różnych metod walki z bezrobociem. Znajduje się na nich ponad 5 mld zł.
Fach w ręku nie daje gwarancji pracy
Uwagę zwraca przy tym fakt, iż problemy ze znalezieniem pracy mają obecnie absolwenci praktycznie wszystkich kierunków. Choć utrzymuje się trend, w którym najwięcej trudności z zatrudnieniem mają ci, którzy ukończyli kierunki humanistyczne, to jednak wśród poszukujących pracy liczną grupę stanowią także inżynierowie. Dyplom uczelni technicznej nie daje już więc żadnej gwarancji znalezienie zatrudnienia.
Studenci to jednak nie jedyna grupa młodych, którzy w okolicach maja i czerwca kierują swoje kroki do urzędów pracy. Równie wielki problem ze znalezieniem zatrudnienia mają absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie zdecydowali się na kontynuowanie nauki na studiach. Wśród nich są zarówno uczniowie liceów, jak i techników, których absolwenci mają przecież wyuczony zawód. Jednak obecnie poziom bezrobocia, który jest najwyższy od kilku lat, sprawia, że i oni mają problem ze znalezieniem zatrudnienia.