Dodaj nową odpowiedź

Znam co najmniej kilka

Znam co najmniej kilka małych firm "rzemieślniczych", które bazują niemal wyłącznie na praktykantach - małe cukiernie czy piekarnie bardzo chętnie ograniczają zatrudnie do jednego-dwóch rzemieślników resztę prac przerzucając na praktykantów czy stażystów. Znam też funkcjonujące w ten sposób inne przedsiębiorstwa, niektóre wcale nie takie małe.....

W warunkach elastycznego prawa pracy - czyli gdy koszt zwolnieniania jest wystarczająco niski (czy wręcz zerowy), zjawisko wypierania wcześniejszych pracowników przez programy "promocji zatrudnienia" jest stosunkowo częste. Poprzez "skrajne warunki" rozumiem szereg czynników sprzyjających rozwojowi patologii - wysokie bezrobocie, aktywna polityka rządu w kwestii promocji zatrudnienia, liberalne prawo pracy....

Do praktyk "promocji zatrudnienia" oficjalnie mających na celu aktywizację bezrobotnych i zdobycie przez nich doświadczenia zalicza się przecież też:
- https://cia.media.pl/nowe_umowy_smieciowe_w_hiszpanii
- http://kuriersyndykalistyczny.wordpress.com/2012/05/11/bojkotujmy-workfa...

Bardzo ciekawa jest twoja wypowiedź w kwestii zatrudniania niedoświadczonych stażystów w miejsce doświadczonych pracowników:


Takie coś to tylko w halach produkcyjnych, gdzie subwencjonowane zatrudnienie jest w sumie raczej rzadkością.

Wykonywanie prostych powtarzalnych czynności jest najpowszechniejszym zajęciem we współczesnym świecie - nie pierwszy już raz odnoszę wrażenie, że odnosisz się lekceważąco w stosunku do pracowników wykonujących proste prace. Znam co najmniej kilka osób, które odbyły staże właśnie przy taśmie wykonując normalną pełnowymiarową pracę za grosze. Wszelkie programy "promocji zatrudnienia" polegające na dofinansowaniu zatrudnienia czy odbyciu stażu zazwyczaj koncentrują się właśnie na tego rodzaju pracach.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.