Dodaj nową odpowiedź

Roche Holding AG zwolni tysiąc osób w New Jersey

Świat | Gospodarka | Zwolnienia

Szwajcarski producent leków Roche Holding AG zamyka swój zakład badawczy z 80-letnią przeszłością w Nutley w stanie New Jersey (USA). Pracę straci 1000 osób. Roche przeniesie badania do Niemiec i Szwajcarii, co ma obniżyć koszty badań. Jednak w tych krajach przybędzie jedynie 80 etatów. Cięcia są częścią planów likwidacji łącznie 4800 miejsc pracy na całym świecie.

Oszczędzając, Roche zatrzymał ostatnio prace nad specyfikiem o nazwie dalcetrapib, który ma podnosić poziom "dobrego" cholesterolu. Miał on w sprzedaży dać spółce 10 mld dol. rocznych przychodów. Wygląda jednak na to, że badania nie były tak obiecujące, jak pierwotnie się spodziewano.

Zobacz też: Roche chce dokonać wrogiego przejęcia firmy Illumina – waży się los pracowników | Roche Polska zwolniła działacza związku - rozpowszechniona praktyka fikcyjnego samozatrudnienia na celowniku ZSP

Cięcia w badaniach prowadzą też inni giganci rynku leków - Pfizer Inc. (chce zatrzymać w kasie 2 mld dol., zamyka centra badań, zwalnia tysiące ludzi) i AstraZeneca (7300 osób straci pracę, zamyka laboratorium w Szwecji).

Pomimo twierdzeń o ogromnej roli budżetu badawczo-rozwojowego w działalności firm farmaceutycznych, większość nowych leków produkowanych przez największe koncerny znalazło się w ich ofercie wraz z kupnem mniejszych firm farmaceutycznych. Wiele leków zostało wynalezionych w wyniku badań prowadzonych na uczelniach medycznych (często przy wsparciu państwa). Koszty badań są więc w dużej mierze przenoszone na podatników i inne podmioty. Firma Roche zamierza m.in. przenieść placówki badawcze w pobliże Massachusetts Institute of Technology, by korzystać z badań prowadzonych na koszt tej renomowanej uczelni.

https://cia.media.pl/czy_bedzie_likwidacja_dzialow_it_w_firmie_roche

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.