Dodaj nową odpowiedź
Warszawa: Igrzyska - opium dla ludu: wystawa + debata + film
bb, Pią, 2012-07-06 19:02 Kraj | Świat | Gospodarka | Historia | Lokatorzy | Prawa pracownika | Rasizm/Nacjonalizm | UbóstwoKolejna wystawa z cyklu Od Koloseum do Euro: opium dla ludu, od niedzieli 8 lipca w Bibliotece Krasińskich (ul. Okólnik 9).
obejrzyj film z poprzedniej wystawy, "Od Spartakusa do Joli Brzeskiej"
Przeczytaj tekst: powszechne nieposłuszeństwo historii
Program w dniu 8.07:
19:00 Otwarcie wystawy
20:30 Debata: Euro Spoko? O cięciach i zadłużeniu polskich miast
22:00 Film (RPA 2010) „Gdy góra spotyka swój cień”
WYSTAWA:
O ile pierwsze igrzyska odbywały się ku czci bogów, dziś same stały się religią: nowym opium dla ludu. Jak dumnie donoszą polskie władze, także seria "złotych strzałów" na Euro podziałała na emocje na tyle, że z okazji igrzysk wskaźnik zadowolenia z życia wzrósł w narodzie aż o 10 procent (do 30.). Jednak "narodowe doświadczenie" uczy też, że nawet po najlepszym seansie szału przychodzi czas na kaca i spłatę długów. Zatem podczas gdy eksperci od Efektu Euro gorączkowo domagają się "nowej mety" dla Polaków, zastanówmy się nad konsekwencjami powszechnej pogoni za iluzją - porównajmy kondycję polskich miast po igrzyskach z miastami Portugalii, Grecji, RPA, zbadajmy jak Mundiale i Olimpiady wpływają na społeczeństwa w dobie światowego krachu, jaką rolę zwykły pełnić stadiony piłkarskie w czasie kryzysów. (czytaj więcej)
DEBATA:
Euro Spoko? O cięciach i zadłużeniu polskich miast
Udział wezmą m.in.:
Ewa Charkiewicz - ekonomistka, założycielka Think Tanku Feministycznego, prowadziła badania dotyczące ubóstwa kobiet w Krośnie i Wałbrzychu, koordynowała Grupę Doradczyń ds. Gender Banku Światowego.
Krzysztof Król - Kolektyw Rozbrat (Poznań)
Anna Cegielska, Marian Wigier - Inicjatywa "Prawo do Miasta" (Warszawa)
FILM:
(RPA 2010) „Gdy góra spotyka swój cień”
Świętujmy człowieczeństwo Afryki!" - to slogan południowoafrykańskich mistrzostw świata w piłce nożnej 2010. Aby fani futbolu nie naoglądali się za dużo afrykańskiej nędzy, w Kapsztadzie z mapy miasta sprzątnięto całe osiedla warstw najgorzej usytuowanych. Proces ten nasilił się w związku z mistrzostwami, a rozpoczął się już kilka lat temu. Film śledzi organizację protestu i oporu mieszkańców wyrzuconych z rodzinami na bruk, rysując analogię między przymusowymi eksmisjami najbiedniejszych warstw społecznych, a systemem apartheidu.