Dodaj nową odpowiedź

1) Problemem jest

1) Problemem jest zorganizowana działalność bandycka, nie indywidualny bandytyzm. Sprawę rozwiązuje koordynacja i akcja bezpośrednia, o czym dobrze wiesz. Tego nie można zadekretować, ani uchwalić ustawą. Po prostu ludzie będą się bronić lub nie. Instytucje im nie pomogą w przyszłości i nie pomagają obecnie w ustroju państwowym.

2) Ustroje pierwotnych społeczeństw były bardzo różne. Rada starszych wydaje się rozpowszechnionym modelem. Jest to pewna hierarchia, ale nie scentralizowana. Powszechne natomiast było współdzielenie własności, o czym poczytasz u Malinowskiego, Margaret Mead i wielu innych.

3) Przedsiębiorstwa komunikacyjne nie mają nad sobą centralnego urzędu który narzuca im plan. Mimo to, dogadują się między sobą i tylko tyle chciałem wykazać na tym przykładzie. To nie jest przykład na demokrację bezpośrednią, ale na decentralizację w koordynacji na dużą skalę.

4) Demokracja bezpośrednia nie polega na tym, że wszyscy muszą się zebrać i każdy przemówić na jednym spotkaniu. Od tego są spotkania lokalne, gdzie są wybierani delegaci. Wybierasz delegatów do załatwienia konkretnych spraw, z określonym mandatem. Delegaci nie mogą podejmować decyzji, a mogą jedynie przekazać głos swoich społeczności na wyższym poziomie regionalnym, czy krajowym. Jeśli tego nie zrobią, to są odwoływani, a ich głos unieważniony.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.