Dodaj nową odpowiedź

Całkiem prosto. Można

Całkiem prosto. Można sobie wyobrazić następujący przykład.

Jest osiedle X w gminie Y. Jest gmina Z i Region ABC.

Zebranie osiedlowe X (w którym uczestniczy 50 mieszkańców osiedla) chce, żeby pociąg nie przejeżdżał w godzinach porannych, reszta dla nich nie ma znaczenia. Grupa X wysyła swojego delegata na zebranie w gminie Y z mandatem, by rozkład nie zawierał kursów w godzinach porannych. Inne grupy osiedlowe wysyłają na zebranie w gminie Y swoich delegatów ze swoimi mandatami. Na podstawie tych mandatów, Gmina Y ustala swój mandat, który zawiera w sobie mandaty osiedli i wysyła swojego delegata wyposażonego w te mandaty na zebranie regionu ABC.

Analogicznym torem na zebranie regionu ABC został wydelegowany delegat gminy Z wyposażony w mandat, mówiący że pociągi towarowe mają jeździć tylko w weekendy. Na podstawie mandatów zebranych od wszystkich delegatów ustala się decyzje na poziomie regionu ABC: żadne pociągi nie jeżdżą rano, a pociągi towarowe jeżdżą w weekendy. Czyli pociągi towarowe mogą jeździć tylko w weekendy w godzinach popołudniowych.

Jeśli nie ma konfliktu mandatów, to wszystko idzie gładko. Jeśli są konflikty (np. delegaci mają mandat żeby pociągi jechały tylko rano), to można je rozwiązać przez głosowanie większościowe na podstawie istniejących mandatów. Jeśli podczas dyskusji delegatów powstaną pytania i kwestie których nie przewidziano, urządza się referendum, w którym biorą udział wszystkie grupy na najniższym poziomie.

To oczywiście tylko jedna z możliwości. Można dążyć do konsensusu zamiast głosowania większościowego (tylko że to zajmuje czas, ale w przypadku ważnych a za to nie pilnych decyzji to może mieć sens).

Istotą sprawy jest to, że delegaci nie mogą decydować w imieniu tych, którzy ich wysłali, a muszą jedynie zaprezentować jak najwierniej mandat który otrzymali.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.