Dodaj nową odpowiedź

Będzie strajk gorników

Kraj | Prawa pracownika

Około 95 procent górników biorących wczoraj udział w referendum opowiedziało sie za 24 godzinnym strajkiem generalnym, zapowiedzianym na 24 stycznia przez wszystkie działające w górnictwie związki zawodowe. Do strajku ostrzegawczego ma dojść, jeżeli rząd nie zmieni części zapisów strategii dla górnictwa na lata 2007-2015. W referendum wzięło udział ponad 90 procent uprawnionych pracowników kopalń - ok. 62,5 proc. ogółu zatrudnionych w branży.

Paweł Poncyliusz zapowiedział, że strajk będzie uznany za nielegalny. Zdaniem szefa górniczej "Solidarności" Dominika Kolorza, strajk - wbrew informacjom resortu gospodarki - będzie legalny, ponieważ większość kopalń spełniła procedury wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przypomniał, że o legalności protestów rozstrzyga sąd, a nie pracodawcy czy minister.

Związkowcy sprzeciwiają się niekorzystnym - ich zdaniem - dla górników zmianom w układach zbiorowych pracy, obawiają się realnego spadku górniczych pensji oraz możliwości prywatyzacji branży. Ich zdaniem, zapisy strategii, wobec przeniesienia części kosztów z budżetu na spółki węglowe, mogą prowadzić do likwidacji kopalń.

"Dlatego jest to starcie z rządem i tak napięta sytuacja w górnictwie, że to propozycje rządowe spowodują w niedługiej perspektywie zwijanie sektora, a nie jego rozwój (...) Ta strategia spowoduje, że w ciągu 10 lat Polska będzie w dużej części uzależniona od rosyjskiego gazu i innych nośników energetycznych" - ocenił Kolorz.

Z analiz, jakimi dysponują związkowcy, wynika, że gdyby nie fakt, iż większość polskiej energii wytwarzana jest z krajowego węgla, prąd musiałby być droższy o ok. 40 proc.; wyższe ceny energii to wolniejszy wzrost gospodarczy - argumentują.

"Walczymy nie tylko o sprawy pracownicze, ale o to, aby dobro narodowe, jakim jest węgiel i niezależność energetyczna, która w Rzeczpospolitej powinna być, stała się wreszcie faktem. Pilnujemy też polityków, żeby realizowali swoje hasła wyborcze" - mówił Kolorz, przypominając, że w kampanii wyborczej politycy PiS opowiadali się przeciwko prywatyzacji w górnictwie.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.