Dodaj nową odpowiedź

fani PRL porównują to tak,

fani PRL porównują to tak, jak korwinowcy liczą podatki lol

Dostęp do ptaszków był głównie na obrazkach, bo nie było ich nawet za szybką.

Podajesz tu dane tylko dla III RP zamiast to porównać z PRL, spoko zabieg jeśli chciałeś w ten sposób udowodnić że w PRL poniżej minimum socjalnego żyło 15% to ci nie wyszło.

W latach 1978-1988 liczba ludzi żyjacych w biedzie wzrosła z 10 do 20% i to tylko dzięki celowemu zanizeniu ustawowego poziomu biedy w drugiej połowie lat 80-tych. W 1978 biednych było 3 mln, w 1988 7 mln. Płace realne spadły o 20% drastyczne podwyzki cen, racjonowanie podstawowych towarów, itd. Lata 80 to kryzys. Poczytaj sobie o przydziałach na żywność albo "operacjach cenowo-dochodowych" to bedziesz wiedział czemu ludzie nie "zadowalali się tym czym mają" Mieli coraz mniej. Np w 1982 ceny żywności wzrosły o prawie 250% a energii o 150% (nie, to nie są literówki...)

W 1982 poniżej minimum socjalnego żyło 26 % osób pracujących i 40% emerytów i rencistów, w 1983 skok do 32 % i 58% emerytów i rencistów. W 1984 władze z przyczyn propagandowych zmieniły definicję biedy stąd późniejsze niższe wskażniki.
Tylko że w latach 80 było racjonowanie towarów więc w pewnym sensie wszyscy żyli na poziomie minimum socjalnego z wyjątkiem klasy rządzącej potem też róznych czarnorynkowych drobnych kapitalistów

(dane z tego samego źródła co ten raport parlamentarny który cytujesz tzn Bank światowy który z kolei posługiwał się wskażnikami z Polski)

Ale to sa wszystko dane na zasadzie "co można by kupić za pieniądze które się ma", problem w PRL polegał na tym, że ilość pieniędzy był mniej istotna jak nie było czego za to kupować. Była kasa nie było towarów w sklepie, dzisiaj jest na odwrót, sa towary nie ma kasy. Ostatecznie wychodzi na to samo

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.